Vești bune de la Consiliul Județean. Când se termină coșmarul drumurilor de pe Valea Ilvelor (VIDEO)
Preşedintele Consiliului Judeţean Bistriţa-Năsăud, Emil Radu Moldovan, a anunţat care este stadiul lucrărilor la Drumul Poarta Transilvaniei, porțiunile de drum Colibiţa-Miţa şi Ilva Mică-Măgura Ilvei. Acesta speră ca, până la finalul anului, să fie turnat un strat de asfalt. „La Colibiţa e cea mai complexă lucrare care se face în Bistriţa-Năsăud în momentul de faţă. […]
Preşedintele Consiliului Judeţean Bistriţa-Năsăud, Emil Radu Moldovan, a anunţat care este stadiul lucrărilor la Drumul Poarta Transilvaniei, porțiunile de drum Colibiţa-Miţa şi Ilva Mică-Măgura Ilvei. Acesta speră ca, până la finalul anului, să fie turnat un strat de asfalt.
„La Colibiţa e cea mai complexă lucrare care se face în Bistriţa-Năsăud în momentul de faţă. Din discuţiile cu constructorul, dacă lucrurile vor funcţiona normal, la finalul anului vom avea cel puţin un strat de asfalt pe tot tronsonul de 6,5 km, de la intersecţia cu Drumul Blajului până la Miţa. E o zonă de teren extrem de instabilă care alunecă. Sunt trei zone cu viaducte, au fost scoase la licitaţie.
Sper ca, până la finalul anului, să avem un strat de asfalt şi pe tronsonul 2 din Lotul 1 şi un strat de asfalt şi pe Lotul 4, la care deja se lucrează, pe prima bucată din DN 17D, cadastralul comunei Ilva Mică. I-am rugat să separe proiectul, s-a eliberat autorizaţia. În momentul de faţă s-a depus documentaţia integrală pentru Lotul 4 şi să fie dată autorizaţia de construcţie şi să înceapă lucrul şi pe ceilalţi kilometri din Lotul 4, din DJ 172D”, a declarat preşedintele Consiliului Județean Bistrița-Năsăud, Emil Radu Moldovan.
CELE MAI CITITE ȘTIRI
ULTIMELE COMENTARII
Ar trebui(Ar fi bine sa vă așezați la masa toți , să vă cereți iertare unii altora că v-ați jignit destul și să găsiți o soluție pentru țară Dacă sunteți patrioți și aveți un grăunte de credință asta ar trebui să faceți Domnule Sigartau citește Urm...
la articolul Robert Sighiartău: PNL nu susține Guvernul "tehnocrat"
Șimoniș
10.06.2026Hienelor, las că vin alagerile ! Deveniți o istorie macabră de neamintit, în curând
la articolul Ce măsuri propune PSD: "România are nevoie de echilibru, nu de austeritate"
@gabi
09.06.2026Eu zic sa cereți un punct de vedere de la purtătorul de cuvânt al instanțelor menționate. Apoi sa dați cu presupuneri.
la articolul Semnal de alarmă: Justiția din Bistrița-Năsăud lipsește cu desăvârșire din topul instanțelor eficiente ale României
Esposito - handbalist
06.06.2026Daaa, vrem referendum, să vedem cine vrea harneli a lu Tigaie ? Așa ar fi corect, nu să aruncați banii noștri pe toate mofturile voastre ca Ciolacu și Ciucă ...Las că vin alegerile, hienelor !
la articolul "Am făcut această echipă de handbal, dar nimeni nu apreciază"
COMENTARII