Tot mai mulți șoferi tineri, depistați drogați în trafic
În toate cele 4 cazuri, polițiștii au întocmit dosare penale, în cadrul cărora continuă cercetările sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducerea unui vehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe
Și în acest sfârșit de săptămână, polițiștii cu atribuții pe linie rutieră au desfășurat acțiuni preventive, cu accent pe depistarea conducătorilor auto care conduc vehicule sub influența alcoolului sau a unor substanțe psihoactive și pun în pericol circulația pe drumurile publice.
Astfel, în perioada 16-17 septembrie a.c., patru conducători auto aflați și influența unor substanțe psihoactive au fost depistați în trafic, în flagrant delict, și sunt vizați în cadrul unor dosare penale.
Exemplificăm:
La data de 17 septembrie a.c., în jurul orei 01.30, polițiștii de la Serviciului Rutier au depistat și oprit în trafic, pe Drumul Județean 172D, un autoturism care circula pe direcția Prundu Bârgăului spre Colibița și la volanul căruia se afla un bărbat de 28 de ani, din Rebrișoara.
Conducătorul auto a fost testat cu aparatul drugtest, rezultatul fiind pozitiv pentru metamfetamină, ulterior fiind condus la spital, unde i s-au prelevat mostre biologice.
****
La data de 16 septembrie a.c., polițiștii din cadrul Secției 6 Poliție Rurală Năsăud care desfășurau activități de supraveghere a traficului rutier pe raza localității Dumitra, pe Drumul Național 17 C, au oprit în trafic, pentru control, un autoturism care circula pe direcția de deplasare Dumitra-Bistrița.
La volan a fost identificat un bistrițean de 39 de ani, iar în urma testării DrugTest rezultatul a fost pozitiv pentru canabis si metamfetamină, ulterior fiind condus la spital pentru a-i fi recoltate probe biologice.
****
În seara de 16 septembrie a.c., polițiștii Secției 6 Poliție Rurală Năsăud, în timp ce desfășurau activități de supraveghere a traficului rutier pe raza localității Feldru, au depistat, în flagrant delict, pe un drum comunal din localitate un autoturism.
La volan a fost identificat un tânăr, de 24 de ani, din Feldru, iar în urma testării drugTest, rezultatul a fost pozitiv pentru substanțele amfetamină și metamfetamină. Ulterior testării, tânărul a fost condus la spital pentru prelevarea de mostre biologice.
****
În seara de 16 septembrie a.c., polițiștii rutieri din cadrul Politiei Orașului Sângeorz-Băi au depistat și oprit pentru control, în orașul Sângeorz-Băi, un autoturism la volanul căruia se afla un tânăr de 20 de ani, din oraș.
Conducătorul auto a fost testat cu aparatul alcooltest rezultatul fiind negativ, precum și cu aparatul drugtest, rezultatul fiind pozitiv pentru substanțele metamfetamină si amfetamină, motiv pentru care acesta a fost condus la sptal pentru recoltarea de probe biologice.
În toate cele 4 cazuri, polițiștii au întocmit dosare penale, în cadrul cărora continuă cercetările sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducerea unui vehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe.
CELE MAI CITITE ȘTIRI
ULTIMELE COMENTARII
Ponta Ilie
08.08.2026Cine e acest Ivan, l-am vazut lângă Veștea la AUR, era baiatu de mingi a lu Ciolacu, acum ce e totuși acest Ponta 2 ? că minciuni zice cum respiră
la articolul Bogdan Ivan: “ Mintia începe să producă energie! Un proiect strategic pe care l-am urmărit pas cu pas”
Jack Sasarmani
07.08.2026Ce e cu poza asta? E de pe Tinder sau din biroul mamei ? Imbecil, ai repetat, este ceea ce ți se potrivește și te îndemn să te consideri demnă reprezentantă a ceea ce creierașul tău de amibă poate discerne - imbecilă
la articolul Augusta Săsărman: “Poate dacă iluminații din Guvernul fantomă nu ar fura curent, am scăpa de criza energetică”
Flavius
07.08.2026Bună dimineața spânule, ce stilou aurit frumos ai de pozat cu el, că zgârie hatria, semn că nu prea îl foloseșți decât să dea bine pe Tik Tok, este proprietate personală sau din banii noștri ? Ce clip ieftin, gen Turc, ai semnat un contract de proiectare asta nu îns...
Calin Ciolac
07.08.2026Parcă a devenit bondoacă și boccie Marcela Motoc în selfiul acestui „senator” , și sala goală poi cum așa ? Sau nu este Marcela? Dar să credem pe Nicula, peste noapte un fin admirator de artă, ca și Ciolacu sau Grindeanu toți iubitori de arte...
la articolul Senatorul Cristian Nicula recomandă spectacolul „Fata din Curcubeu”: „Un spectacol care nu se privește, ci se simte”
COMENTARII