
Tânăra bistrițeancă Alina Rus s-a oferit voluntară pentru testarea probelor de COVID-19
Alina Rus, absolvent al facultății de Farmacie din Târgu-Mureș, rezident și doctorand la Institutul de Biochimie al Academiei Române din București, mânată de experiența pe care o are, de responsabilitatea înnăscută pe care cariera aleasă o implică, și-a oferit voluntar serviciile pentru a ajuta la testarea probelor pentru CoVid-19. Bistrițeanca ne-a explicat că, la București, […]
Alina Rus, absolvent al facultății de Farmacie din Târgu-Mureș, rezident și doctorand la Institutul de Biochimie al Academiei Române din București, mânată de experiența pe care o are, de responsabilitatea înnăscută pe care cariera aleasă o implică, și-a oferit voluntar serviciile pentru a ajuta la testarea probelor pentru CoVid-19.
Bistrițeanca ne-a explicat că, la București, a făcut experimente de RT-PCR și consideră că ar fi de folos în completarea personalului din Bistrița-Năsăud care se pregătește pentru efectuarea de testări CoVid-19.
Prefectul Stelian Dolha a avut de îndată o întâlnire cu tânăra pentru a stabili detalii care facilitează includerea Alinei Rus în echipa care va lucra în laboratorul de teste.
„Astfel de tineri conștiincioși, conștienți, cu spirit voluntar și care dau dovadă de profesionalism prin asumarea carierei alese trebuie susținuți și valorificați! Îți mulțumim, Alina, în primul rând că ai venit în ajutor chiar aici, în locul tău natal! Ești un mare câștig pentru județul nostru!”, a declarat prefectul Stelian Dolha.
Printre calitățile profesionale care o recomandă pe Alina, se numără experiența sa ca doctorand la Departamentul de Biologie Moleculară și Celulară din cadrul Institutului de Biochimie al Academiei Române (București), precum și experiența ca farmacist rezident cu specializare în Laborator farmaceutic din cadrul Spitalului Universitar de Urgență din București.
De asemenea, Alina a urmat internship-uri de cercetare în domeniul său la Oxford în cadrul programului RISE (Research and Innovation Staff Exchange) și a studiat, în cadrul programului ERASMUS, în Austria și Germania.
CELE MAI CITITE ȘTIRI
ULTIMELE COMENTARII
Lupșe Carmen
15.09.2025De acord cu petitua
la articolul BISTRIŢA. Petiție împotriva zgomotului produs de motociclete noaptea
Ana
10.09.2025Pentru Alina- sunt centre pentru a doua sansa - termini 8 clase, pe urma seral -liceu! Pentru mai multe detalii poti merge la inspectoratul scolar sa intrebi.
Dori
10.09.2025Doamne ajuta!!! N a durat decat 5 ani...
la articolul Se extinde şi se modernizează reţeaua de iluminat pe mai multe străzi din Bistriţa
Alina
10.09.2025Bună ziua, numele meu este Alina, am 33 de ani și sunt interesată de cursul pentru infirmieră. Aș dori să știu dacă pot aplica în cazul în care am doar clasele 1-7, fără o diplomă de terminare a clasei a 8-a. Ce pot face în acest caz?
COMENTARII