Școala a început în condiții de iarnă grea. Cursuri suspendate în localități din Bistrița-Năsăud
Iarna și-a intrat serios în drepturi, transformând prima zi de școală de după vacanță într-o adevărată probă de rezistență. În timp ce mii de elevi se pregăteau să se revadă în bănci, zăpada masivă și viscolul au dictat o altă agendă, forțând autoritățile să prioritizeze siguranța în fața programei școlare.
În Bistrița-Năsăud, revenirea la cursuri se face „în condiții de iarnă severă”, conform inspectorului școlar general, prof. Vasile Șteopoaie. Deși majoritatea unităților de învățământ au reușit să deschidă porțile, natura a fost de neînduplecat în patru comunități unde drumurile troienite și gerul au făcut deplasarea imposibilă.
Unitățile școlare care au suspendat cursurile astăzi: Galații Bistriței, Petriș, Sânmihaiu de Câmpie și Șieu-Măgheruș
Pentru acești elevi, vacanța s-a prelungit forțat cu o zi, însă „prețul” este izolarea impusă de troienele care au acoperit satele.
O Românie sub zăpadă
Situația din Bistrița-Năsăud nu este una izolată, ci face parte dintr-un peisaj de iarnă autentică ce a pus stăpânire pe întreaga țară. România se confruntă cu un episod de vreme extremă care a dat peste cap infrastructura și transporturile.
Drumuri blocate și restricții: Viscolul a închis segmente importante de drumuri naționale și județene, în special în zona Moldovei și în zonele montane. Utilajele de deszăpezire lucrează contra cronometru, dar ritmul ninsorii depășește adesea capacitatea de intervenție.
Temperaturi polare: Gerul s-a instalat în aproape toate regiunile, cu minime ce coboară frecvent sub -15°C, transformând orice deplasare pe jos într-o provocare termică majoră pentru copii și bătrâni.
Sistemul energetic sub presiune: Consumul de gaze și electricitate a atins cote maxime, iar avariile cauzate de greutatea zăpezii pe liniile de înaltă tensiune au lăsat sute de gospodării în întuneric și frig.
Notă: Siguranța elevilor rămâne prioritară. Deciziile de suspendare a cursurilor sunt luate punctual, în funcție de evoluția fenomenelor meteo și de capacitatea autorităților locale de a asigura accesul către școli.
CELE MAI CITITE ȘTIRI
ULTIMELE COMENTARII
Moldovan VICTOR
31.03.2026Chiar și în ziua de paște!? Asta nu este chiar bine de sfintele paști. Dar mă rog să le ajute Bunu Dumnezeu. Amin.
la articolul Șapte jucătoare ale Gloriei, convocate la națională
Cioara alba
30.03.2026Să importe primaria câteva mii de ulii în loc de aruncat bani pe fereastră cu handbalul, să le dea drumul de două ori pe zi spânul edil și gata problema ciorilor
la articolul Problema ciorilor, greu de rezolvat în Bistrița. Ce soluții încearcă Primăria
Bălan Marius - antiecologist
30.03.2026Iar nu ți-ai luat medicamentele Bălane taică, numai tu consilier mai lipsește, vezi că iar scoți rumegușuri pe gură și nu e frumos, moșule cu început de demență !
la articolul Marius Bălan despre "găștile" din Primăria Bistrița și despre diferența dintre Ioan Turc și Gabriel Lazany (VIDEO)
Florin Frumoase
29.03.2026”Sunt foarte multe lucruri care nu fac cinste orașului nostru, inestetice, urâte de-a dreptul.” - zice spânul gras, poi tu ești cel mai inestetic și urât lucru care nu face deloc cinste târgului
la articolul Emoție și credință la Marșul pentru Viață din Bistrița. Participare impresionantă (FOTO)
COMENTARII