Programul de prevenție „În siguranță la volan, stop accidentelor!” (FOTO)

Inspectoratul de Poliție Județean Bistrița- Năsăud, reprezentat de Serviciul Rutier și Compartimentul de Analiză și Prevenire a Criminalității este partener al Serviciului de Probațiune Bistrița-Năsăud în proiectul național ”În siguranță la volan, stop accidentelor!” Programul de prevenție este destinat persoanelor care au comis infracțiuni contra siguranței circulației pe drumurile publice și se află în supravegherea […]

Inspectoratul de Poliție Județean Bistrița- Năsăud, reprezentat de Serviciul Rutier și Compartimentul de Analiză și Prevenire a Criminalității este partener al Serviciului de Probațiune Bistrița-Năsăud în proiectul național ”În siguranță la volan, stop accidentelor!”

Programul de prevenție este destinat persoanelor care au comis infracțiuni contra siguranței circulației pe drumurile publice și se află în supravegherea Serviciului de Probațiune Bistrița- Năsăud.

În cadrul întâlnirilor, cu o frecvență de două ori pe săptămână, cu respectarea tuturor rigorilor sanitare și de distanțare socială impuse de pandemia de COVID-19, specialiștii Serviciului de Probațiune și polițiștii oferă beneficiarilor informații referitoare la legislația rutieră și penală, pentru a dezvolta responsabilitatea accestora față de propria viață și sănătate sau a celor din jur și pentru a-i conștientiza cu privire la modul în care consumul de alcool sau droguri poate modifica procesele psihice autocontrolului și reacțiilor motrice.

Programul este structurat pe două module- unul de bază și unul opțional, iar temele vizate sunt legislația rutieră, comportamentul neadecvat la volan, efectele consumului de alcool și droguri la volan, respectiv factorii de risc și pașii spre infracțiune. Activitățile vor continua până în luna mai a anului curent.

Etichetele acestui articol sunt prevenție,program

COMENTARII


CELE MAI CITITE ȘTIRI


ULTIMELE COMENTARII

Șofer -Șincai

25.06.2026

Cretinul ăsta mincinos nu dă prioritate autobuzului, el e șeful, de fapt un lacheu PSD de doi lei

Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”

Marceluș - Buzău

24.06.2026

Mare ipocrit și impostor ești Ivane, taică ! Înafară să debitezi nimicuri, badoace goale de limbaj și să fabulezi cât cuprinde, ce îți mai place ție? Ce rușine că ești bistrițean !

Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”

Fagarasan Olimpiu

24.06.2026

E lăudată inițiativa lor. Dar de ce tocmai în Apple app store direct in ios 18, de ce nu sin ios 16... 17.? Sa o folosească doar unii și alții nu? Mulțumesc

AQUABIS lansează aplicația mobilă pentru clienți. Facturile, plățile și transmiterea indexului, direct de pe telefon

Acest site folosește cookies

Alegeți care tipuri de cookies să fie utilizate; site-ul folosește cookies pentru a examina traficul și activitățile utilizatorilor de pe acest web-site, pentru marketing și pentru a oferi funcționalitate de tip social media. Citește mai multe despre cookie-uri

Necesare
Funcționalitate
Analiză
Marketing