Pro România nu mai face alianță cu PSD și ALDE în Bistrița-Năsăud! Va avea candidat propriu la Primăria Bistrița

”Echipa de conducere a organizației județene a Pro România a decis să anunțe în mod oficial că, la nivelul județului Bistrița-Năsăud, nu a fost semnat, nu este semnat protocol de colaborare electorală cu PSD și ALDE, așa cum a fost anunțat in presa. Decizia de-a merge pe liste separate a fost luată în cadrul unei […]

”Echipa de conducere a organizației județene a Pro România a decis să anunțe în mod oficial că, la nivelul județului Bistrița-Năsăud, nu a fost semnat, nu este semnat protocol de colaborare electorală cu PSD și ALDE, așa cum a fost anunțat in presa. Decizia de-a merge pe liste separate a fost luată în cadrul unei ședințe de lucru a organizației județene desfășurată vineri, 21 februarie. În urma dezbaterilor, Biroul Judetean de conducere al Pro România BN (compus din toți președinții de organizații locale și coordonatorii județeni) a decis să respingă adoptarea și semnarea protocolului de colaborare electorală cu PSD și ALDE, așa cum a fost propus săptămâna trecută la sediul PSD Bistrița-Năsăud”, a transmis Pro România Bistrița-Năsăud, într-un comunicat de presă.

Decizia vine după ce în data de 17 februarie, președintele Pro România Bistrița-Năsăud, Grigore Timoce, a participat la o conferință de presă alături de președintele PSD Bistrița-Năsăud – Emil Radu Moldovan și alături de președintele ALDE Bistrița-Năsăud – Ioan Monița, unde s-a prezentat protocolul dintre cele trei formațiuni politice. Vezi aici conferința de presă.

Astăzi, la câteva zile de la acel anunț, Pro România transmite că nu se mai realizează niciun protocol.

“Motivele care au stat la baza luării acestei decizii sunt:

– viziunea noastră referitoare la politicile publice aplicabile în administratia locala, nu poate fi exprimată liber în cadrul unei alianțe.

– promisiunea noastră încă de la constituirea echipei Pro România Bistrița-Năsăud a fost să fim trasparenți în toate deciziile politice, lucru imposibil într-o alianță.

– în monentul de față, Pro România este singurul partid care a elaborat un Program politic pentru următorii patru ani, cu 10 măsuri despre care avem siguranța că pot readuce echilibrul românilor.

Precizăm faptul că: Pro România Bistrița-Năsăud a hotărât, cu majoritate de voturi, sprijinul și susținerea pentru candidature uninominală a președintelui Emil Radu Moldovan, dar că, Pro România va depune o listă separată pentru consilierii județeni. În ceea ce privește primăria municipiului Bistrița, PRO România va avea candidat propriu”, a transmis Pro România.

COMENTARII


CELE MAI CITITE ȘTIRI


ULTIMELE COMENTARII

Marceluș - Buzău

24.06.2026

Mare ipocrit și impostor ești Ivane, taică ! Înafară să debitezi nimicuri, badoace goale de limbaj și să fabulezi cât cuprinde, ce îți mai place ție? Ce rușine că ești bistrițean !

Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”

Fagarasan Olimpiu

24.06.2026

E lăudată inițiativa lor. Dar de ce tocmai în Apple app store direct in ios 18, de ce nu sin ios 16... 17.? Sa o folosească doar unii și alții nu? Mulțumesc

AQUABIS lansează aplicația mobilă pentru clienți. Facturile, plățile și transmiterea indexului, direct de pe telefon

Covrig - Mizil

23.06.2026

Unde e tăticu tău Ciolacu, beclenarule ? Vezi că polonezii nu sunt din ăia cu muștar, păcat că nu te cunosc deloc, că ar fi mers mai bine să fie primiți de portarul de la Bălăceanca

Senatorul Cristian Nicula a primit în Parlament o delegație a Consiliului Național al Camerelor Agricole din Polonia

Acest site folosește cookies

Alegeți care tipuri de cookies să fie utilizate; site-ul folosește cookies pentru a examina traficul și activitățile utilizatorilor de pe acest web-site, pentru marketing și pentru a oferi funcționalitate de tip social media. Citește mai multe despre cookie-uri

Necesare
Funcționalitate
Analiză
Marketing