Primarul Vasile Șut a dat ordinul de începere a asfaltărilor pe mai multe drumuri din Tiha Bârgăului
Primarul comunei Tiha Bârgăului, Vasile Șut, a anunțat că a dat ordinul de începere al lucrărilor de asfaltare pentru o serie de tronsoane de drum. “Sunt tronsoane de drum de o importanță deosebită pentru comuna noastră, drumuri care vor îmbunătăți accesul spre terenuri agricole dar vor crea și o nouă cale de acces spre câteva […]
Primarul comunei Tiha Bârgăului, Vasile Șut, a anunțat că a dat ordinul de începere al lucrărilor de asfaltare pentru o serie de tronsoane de drum. “Sunt tronsoane de drum de o importanță deosebită pentru comuna noastră, drumuri care vor îmbunătăți accesul spre terenuri agricole dar vor crea și o nouă cale de acces spre câteva zone minunate din comuna noastră și pot constitui un prim pas în dezvoltarea turistică viitoare a comunei.
Drumul pornește din Vârful Blajului, trece pe deasupra satului Mureșenii Bârgăului prin zona „La Lac”, continuă pe drumul “Plaiul Bistriței” și coboară în Tureac pe Valea Şutenilor. Este un drum turistic deosebit care, odată reabilitat, va oferi și o alternativă de ocolire a DN 17″, a anunțat Vasile Șut.
Zilele viitoare vor începe lucrările de „Reabilitare drumuri de exploatație agricolă în comuna Tiha Bârgăului” proiect finanțat din fonduri obținute prin Programul Național de Dezvoltare Rurală. Valoarea proiectului este de 4,3 milioane de lei (43 de miliarde de lei vechi).
Cu acești bani vor fi modernizați peste 8,8 kilometri de drumuri – Valea Șutenilor (1.930 m), Plaiul Bistriței (3.765 m), La Lac 1 (2.208 m) și La Lac 2 (903 m).
“Pe aceste tronsoane de drum vor fi executate terasamente, asfaltări, vor fi amenajate dispozitive de scurgere ale apelor pluviale și constuite podețe.
Este un proiect de finanțare pe care am reușit să îl semnez cu Agenţia pentru Finanţarea Investiţiilor Rurale în martie 2018, însă, abia anul acesta s-au încheiat procedurile de licitație și acum ne putem apuca de lucru. “Proiectul de reabilitare drumuri de exploataţie agricolă în comuna Tiha Bârgăului, finanţat pe Măsura 4.3, este al optulea contract semnat cu AFIR pe fonduri europene”, a anunțat primarul comunei.
CELE MAI CITITE ȘTIRI
ULTIMELE COMENTARII
eu și psd
07.02.2026pă de ce plângeti acuma nu ați mers mână în mână cu cei de la psd? nu cumva cei de la psd vau dat voturi la alegeri?
la articolul Nicolae Predescu: "Mulți aleși locali și județeni AUR sunt îndreptați spre PSD și PNL" (VIDEO)
Kendama
05.02.2026Kendama
la articolul Doi tineri din Bistrița fac furori pe tik-tok. Au ajuns în mijlocul unui scandal
Adi Pop - antiecologist
05.02.2026Unchiașul sfertodoct, troglogist sună mai potrivit decât eco -logist. Ecologiștii zero barat
la articolul Kelemen Hunor cere reducerea taxelor: “Limita de suportabilitate a fost depășită”
Balan Marius- ecologist
05.02.2026Javrele latra caravana trece . Hai sictir !
la articolul Kelemen Hunor cere reducerea taxelor: “Limita de suportabilitate a fost depășită”
COMENTARII