Noi modificări la Codul Muncii. Amendă pentru nerespectarea dispoziţiilor privind munca suplimentară
Joi, 18 iunie 2020, Klaus Iohannis, Președintele României, a semnat decretul privind promulgarea Legii pentru modificarea art. 260 alin. (1) lit. i) din Legea nr. 53/2003 – Codul muncii (Pl-x 399/25.06.2018), potrivit unui comunicat al Administrației Prezidențiale. Legea pentru modificarea art. 260 alin. (1) lit. i) din Legea nr. 53/2003 – Codul muncii prevede ca […]
Joi, 18 iunie 2020, Klaus Iohannis, Președintele României, a semnat decretul privind promulgarea Legii pentru modificarea art. 260 alin. (1) lit. i) din Legea nr. 53/2003 – Codul muncii (Pl-x 399/25.06.2018), potrivit unui comunicat al Administrației Prezidențiale.
Legea pentru modificarea art. 260 alin. (1) lit. i) din Legea nr. 53/2003 – Codul muncii prevede ca “nerespectarea dispoziţiilor privind munca suplimentară să fie sancţionată contravenţional cu amendă de la 1.500 lei la 3.000 lei pentru fiecare persoană identificată”.
Actualul Cod al Muncii prevede ca durata maximă legală a timpului de muncă să nu depășească 48 de ore pe săptămână, inclusiv orele suplimentare. Prin excepție, durata respectivă poate fi prelungită peste 48 de ore pe săptămână, cu condiția ca media orelor de muncă, pe o perioadă de de 4 luni calendaristice, să nu depășească 48 de ore pe săptămână. Pentru anumite activități sau profesii stabilite prin contractul colectiv de muncă aplicabil, pot fi negociate perioade mai mari de 4 luni, dar nu peste 6 luni. Tinerii în vârstă de până la 18 ani nu pot presta muncă suplimentară.
Principala modificare vizează faptul că amenzile se vor acorda pentru fiecare angajat care depășește numărul orelor suplimentare prevăzute de lege, față de situația prezentă în care amenda era acordată angajatorului, indiferent de numărul angajaților care lucrează peste program mai mult decât permite legea. Noua lege intră în aplicare la 3 zile de la publicarea în Monitorul Oficial.
CELE MAI CITITE ȘTIRI
ULTIMELE COMENTARII
Ar trebui(Ar fi bine sa vă așezați la masa toți , să vă cereți iertare unii altora că v-ați jignit destul și să găsiți o soluție pentru țară Dacă sunteți patrioți și aveți un grăunte de credință asta ar trebui să faceți Domnule Sigartau citește Urm...
la articolul Robert Sighiartău: PNL nu susține Guvernul "tehnocrat"
Șimoniș
10.06.2026Hienelor, las că vin alagerile ! Deveniți o istorie macabră de neamintit, în curând
la articolul Ce măsuri propune PSD: "România are nevoie de echilibru, nu de austeritate"
@gabi
09.06.2026Eu zic sa cereți un punct de vedere de la purtătorul de cuvânt al instanțelor menționate. Apoi sa dați cu presupuneri.
la articolul Semnal de alarmă: Justiția din Bistrița-Năsăud lipsește cu desăvârșire din topul instanțelor eficiente ale României
Esposito - handbalist
06.06.2026Daaa, vrem referendum, să vedem cine vrea harneli a lu Tigaie ? Așa ar fi corect, nu să aruncați banii noștri pe toate mofturile voastre ca Ciolacu și Ciucă ...Las că vin alegerile, hienelor !
la articolul "Am făcut această echipă de handbal, dar nimeni nu apreciază"
COMENTARII