CONCERT ANIVERSAR ”PE ARIPILE MUZICII DE FANFARĂ”
Miercuri, 12 februarie, pe scena Palatului Culturii din municipiul Bistriţa, într-un cadru festiv deosebit, a avut loc Concertul Aniversar „Pe Aripile Muzicii de Fanfară”, organizat de Brigada 81 Mecanizată „General GRIGORE BĂLAN”, cu sprijinul Consiliului Judeţean Bistriţa-Năsăud. Spectacolul de gală a marcat în calendarul burgului transilvan două evenimente importante pentru militarii brigăzii, aniversarea a 101 […]
Miercuri, 12 februarie, pe scena Palatului Culturii din municipiul Bistriţa, într-un cadru festiv deosebit, a avut loc Concertul Aniversar
„Pe Aripile Muzicii de Fanfară”, organizat de Brigada 81 Mecanizată „General GRIGORE BĂLAN”, cu sprijinul Consiliului Judeţean Bistriţa-Năsăud.
Spectacolul de gală a marcat în calendarul burgului transilvan două evenimente importante pentru militarii brigăzii, aniversarea a 101 de
ani de la înfiinţarea Brigăzii 81 Mecanizată “General GRIGORE BĂLAN” şi 51 de ani de existență a Muzicii Militare a garnizoanei Bistriţa.
În arcul de timp al existenţei lor, muzicile militare româneşti şi-au contopit raţiunea de a fi şi de a-şi împlini menirea, cu tumultul
istoriei eroice a poporului român,constituidu-se într-un mesager credincios al cântecului izvorât din crezul suveran al iubirii şi al
slujirii de patrie.
Înfiinţată în patria lui Coşbuc şi a lui Rebreanu, Muzica Militară a garnizoanei Bistriţa s-a perfecţionat şi maturizat, câştigându-şi un loc
bine meritat în viaţa culturală judeţeană şi naţională, datorită complexităţii repertoriului abordat, disciplinei de ansamblu, virtuozităţii şi nu în ultimul rând a nivelului interpretativ .
Sub imperativul datorie si artă, muzicienii militari ai garnizoanei Bistriţa, alături de Corul Batalionului 812 Infanterie ”Șoimii Carpaților”, au adus în faţa publicului prezent cele mai frumoase şi reprezentative piese din repertoriul lor, împletind solemnitatea marşurilor patriotice cu sensibilitatea colajelor de vals şi tango.
Sub bagheta plutonierului adjutant Bogdan Bejinaru şi a invitatului special, domnul Muzica Militară a adus în faţa publicului marşurile
“Treceţi Batalioane Române Carpaţii”, “Drum Bun” şi “Noi suntem cei chemați”.
Pe scena au urcat plutonierul Alexandra Moise Popescu și plutonierul major Adrian Pâncă care au încântat audiența cu piesa ”Eminescu”,
compozitor Aldea Teodorovici, urmaţi de solista Simona Pop-Labiş care a interpretat piesele ”Nu știu” și ”Viata merge iubind inainte”.
Finalul spectacolului de gală a fost marcat de interpretarea cunoscutul șlagăr ”Trecea fanfara militară”, compozitor Temistocle Popa.
Foto: Darius Carmaci
CELE MAI CITITE ȘTIRI
ULTIMELE COMENTARII
Baias Simion
27.06.2026Bună ziua, sunt interesat pentru zona Beclean
la articolul Se fac angajări la Aquabis. Șase posturi disponibile
Class
27.06.2026Oare au avut autorizație de zbor cu drona??
la articolul Un traficant de droguri urmărit internațional a fost prins într-un apartament din Bistrița (VIDEO)
Monica Sasarmana
26.06.2026Se vede profesionalismul și echidistanța presei bistrițene hrănite cu bani PSD, Timp Online nu a suflat o vorbă de aventura imbecilă a acestui trepăduș PSD, la fel nici un comunicat al poliției sau Primăriei, sunt brusc orbi și surzi cu toții, dar las că vin alegeri...
la articolul Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”
Popică Suciu
26.06.2026Las că vin alegerile hienelor ! Vă vedem atunci haită PSD !
la articolul Deputatul Daniel Suciu, către PNL: "Iar v-ați sucit și veniți cu Siegfried. Mama ei de seriozitate!"
























COMENTARII