BECLEAN. Finanțare europeană pentru două proiecte importante
Primarul orașului Beclean, Nicolae Moldovan a anunțat astăzi că a obținut finanțare europeană pentru construcția noii piețe agroalimentare dar și pentru un nou lot de blocuri ce urmează să fie izolate.
NICOLAE MOLDOVAN: ”Azi am participat la o întâlnire de lucru la ADR Nord-Vest unde am primit o veste bună pentru orașul Beclean, și anume faptul că am prins finanțare europeană pentru încă două proiecte pentru orașul nostru: construcția Pieței Agroalimentare și Izolarea Termică a blocurilor – Lotul 4”
Lucrările de proiectare și construcție a viitoarei piețe agroalimentare a orașului Beclean vor fi realizate în termen de 13 luni de la data ordinului de începere. Pentru realizarea acestui obiectiv Primăria Beclean a ales amplasamentul de pe strada Aleea Ghiocelului, în vecinătatea castelului Bethlen Pal, monument istoric. Clădirea va ocupa la sol o suprafață de de 2.253 mp construcții și va fi ridicată pe 2 niveluri. Suprafața desfășurată construită a viitoarei piețe agroindustriale de aproximativ 4500 mp va găzdui 57 de încăperi, cu 160 de tarabe pentru legume/fructe/flori și 12 boxe frig, pentru carne, lactate și pește.
Reamintim că: Primăria Beclean a anunțat, pentru 4 decembrie 2023 , licitația privind proiectarea și execuția unei piețe agroalimentare, o investiție estimată la 21,4 mil. lei (cca. 4,3 mil. euro). Investiția este necesară pentru că fosta piață agroalimentară a fost desființată, iar pe amplasamentul ei a fost construit Centrul Cultural Liviu Rebreanu.
în 19.05.2026 ora 18:07:09 Manda a scris:
Lasă un răspuns
Gașca lu Manda și Vulguța, băieți de băieți PSD iști pe final de istorie
în 17.05.2026 ora 10:38:32 Niculaie - Figa a scris:
Lasă un răspuns
Gogomanul de Nicula, ipocritul impostorul Ivan și celălat Suciu stupid, plus șeful Tigaie Moldovan, spânul edil fără nici o idee a bunului simț - ne merităm soarta
în 17.05.2026 ora 06:47:40 Boloșan a scris:
Lasă un răspuns
Cine sunt ăștia doi din poză ? O fi în stânga cumva șmenul lui Nicula senatorul ales de nimeni ?
în 17.05.2026 ora 07:07:03 Maria Hoja a scris:
Lasă un răspuns
Arici pogonici Nicula e ce trebe la albanezi
CELE MAI CITITE ȘTIRI
ULTIMELE COMENTARII
Virgiluț R
16.06.2026Cum am mai zis, trebuie chiar să mai moară cineva ca scările alea proiectate împotriva siguranței utilizatorului să fie definitiv închise? Câte accidente trebuie să se întâmple în continuare ? Primăria ar trebui să fie garanta siguranței cetățenilor, nu să ne de...
la articolul O femeie s-a accidentat pe scările rulante din Decebal
Runcan Mihaela
15.06.2026Moldoveni nebuni ..de ăștia tre sa te ferești in trafic că de Draku .E plină Europa de ei circula că nebuni.
la articolul Care e starea victimelor accidentului din Mureşenii Bârgăului
Nelu Ciunta
15.06.2026„Dacă vrei să ajungi departe în furăciuni, mergi în haită!” cred ca așa era mesajul domnule Ivan Turbincă a lu Ciolacu. Rușine PSD și rușine Bistrița-Năsăud dovediți mereu că sunteți un județ zero în Transilvania, după Sălaj, măcar pe la Sălaj trece o a...
la articolul Bogdan Ivan, noul președinte al PSD Bistrița-Năsăud: "Dacă vrei să ajungi departe, mergi în echipă!"
Daniel
14.06.2026Cam târziu baga ro aletu
la articolul COD PORTOCALIU de furtuni, în mai multe localităţi din judeţ
COMENTARII