17 firme amendate în Bistrița-Năsăud pentru nereguli în domeniul sistemelor de securitate

În perioada 13-15 aprilie a.c., polițiștii Compartimentului Sisteme de Securitate împreună cu polițiști din cadrul Poliției Municipiului Bistrița, Secției 1 Poliție Rurală Bistrița și Secției 4 Poliție Rurală Beclean au efectuat acțiuni în domeniul verificării sistemelor de securitate, pe raza de competență. În acest sens au fost controlate obiective care operează cu valori, respectiv unităţi […]

În perioada 13-15 aprilie a.c., polițiștii Compartimentului Sisteme de Securitate împreună cu polițiști din cadrul Poliției Municipiului Bistrița, Secției 1 Poliție Rurală Bistrița și Secției 4 Poliție Rurală Beclean au efectuat acțiuni în domeniul verificării sistemelor de securitate, pe raza de competență.

În acest sens au fost controlate obiective care operează cu valori, respectiv unităţi şi instituţii de interes public, societăţi care au ca obiect de activitate schimbul valutar, case de amanet și unităţi profilate pe activităţi cu bijuterii, unități poștale, staţii de comercializare a carburanţilor, spaţii comerciale, săli de jocuri de noroc, prestatori de servicii de pază şi în sisteme tehnice, dar și alte categorii de unităţi.

În urma controalelor efectuate, pentru neregulile constatate, polițiștii au aplicat 17 sancțiuni contravenționale în valoare de 11.800 de lei, toate conform H.G. 301/2012. Sancțiunile au fost aplicate pentru nerespectarea structurii minime de securitate, nepunerea în aplicare a măsurilor stabilite prin analiza de risc la securitate fizică și nemenținerea în stare de funcționare a sistemelor de securitate.
Poliţiştii vor continua acţiunile pentru prevenirea şi combaterea infracţiunilor contra patrimoniului agenţilor economici şi verificarea legalităţii funcţionării prestatorilor de servicii de securitate.

Etichetele acestui articol sunt amenzi,securitate

COMENTARII


CELE MAI CITITE ȘTIRI


ULTIMELE COMENTARII

Șofer -Șincai

25.06.2026

Cretinul ăsta mincinos nu dă prioritate autobuzului, el e șeful, de fapt un lacheu PSD de doi lei

Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”

Marceluș - Buzău

24.06.2026

Mare ipocrit și impostor ești Ivane, taică ! Înafară să debitezi nimicuri, badoace goale de limbaj și să fabulezi cât cuprinde, ce îți mai place ție? Ce rușine că ești bistrițean !

Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”

Fagarasan Olimpiu

24.06.2026

E lăudată inițiativa lor. Dar de ce tocmai în Apple app store direct in ios 18, de ce nu sin ios 16... 17.? Sa o folosească doar unii și alții nu? Mulțumesc

AQUABIS lansează aplicația mobilă pentru clienți. Facturile, plățile și transmiterea indexului, direct de pe telefon

Acest site folosește cookies

Alegeți care tipuri de cookies să fie utilizate; site-ul folosește cookies pentru a examina traficul și activitățile utilizatorilor de pe acest web-site, pentru marketing și pentru a oferi funcționalitate de tip social media. Citește mai multe despre cookie-uri

Necesare
Funcționalitate
Analiză
Marketing