Ziua Forţelor Terestre a fost sărbătorită la Bistrița (FOTO)

Ziua Forţelor Terestre a fost sărbătorită astăzi la Bistrița. Cu ocazia celebrării acestei forțe de bază a Armatei Române, Forțele Terestre, Brigada 81 Mecanizată „General Grigore Bălan” a organizat o ceremonie militar-religioasă restrânsă, pentru a arăta respectul cuvenit tuturor militarilor care au făcut sau fac parte din această structură. La eveniment au luat parte prefectul […]

Ziua Forţelor Terestre a fost sărbătorită astăzi la Bistrița.  Cu ocazia celebrării acestei forțe de bază a Armatei Române, Forțele Terestre, Brigada 81 Mecanizată „General Grigore Bălan” a organizat o ceremonie militar-religioasă restrânsă, pentru a arăta respectul cuvenit tuturor militarilor care au făcut sau fac parte din această structură. La eveniment au luat parte prefectul județului, Stelian Dolha, președintele Consiliului Județean – Emil Radu Moldovan, primarul Bistriței – Ioan Turc.
 
Activitățile au continuat la garnizoana din Prundu Bârgăului, unde a avut loc o slujbă arhierească de sfințire a Iconostasului Bisericii Militare și o ceremonie militară de dezvelire a Troiței ridicată în cinstea militarilor Batalionului 817 Artilerie.
 
Prefectul Stelian Dolha transmite, cu ocazia Zilei Forțelor Terestre, următorul mesaj:
 
„Deviza Forțelor Terestre ale Armatei României este „Oriunde, oricând, la datorie!”
 
Dragi miliari,
 
V-ați făcut cu profesionalism și mult devotament datoria în misiunile voastre, fie interne, fie externe, în misiunile de asigurare a păcii, în teatrele de operații. Profesionalismul vostru este confirmat prin mesajele de mulțumire și de respect pe care partenerii NATO vi le adresează ori de câte ori au prilejul. În misiunea noastră comună de a combate pandemia și de a lupta pe frontul vaccinării, v-ați dovedit un sprijin puternic și de nădejde. Ne-am bazat și ne bazăm pe voi în toată această luptă contra-cronometru pentru vaccinare, în a cărei campanie ați adus rigoare, disciplină și o bună organizare. Aceste lucruri ne întăresc convingerea că vom atinge împreună țintele de vaccinare propuse, că vom asigura imunizarea unui număr suficient de mare de cetățeni în așa fel încât să putem reveni cât mai repede la normalitate.
Sunteți arma pe care aceasta țara s-a bazat în orice vreme, de pace și război, de confruntare cu forțe ale naturii care ne-au făcut să ne simțim neputinciosi: inundații catastrofale, cutremure, iar acum acest flagel al pandemiei.
De Ziua Fortelor terestre, 23 aprilie, ziua Sfântului Mare Mucenic Gheorghe, Purtătorul de Biruinţă, permiteți-mi să vă transmit toată gratitudinea și recunoștința, în numele meu și al Guvernului României.”
 
reprezintă un moment de sărbătoare a celei mai cuprinzătoare şi reprezentative categorii de forţe a Armatei României, capabilă să desfăşoare şi să desăvârşească lupte, bătălii şi operaţii, îndeplinind misiuni deosebit de grele.
O zi care constituie şi un prilej de a aduce un omagiu şi a cinsti faptele de arme ale militarilor din Forţele Terestre, care s-au jertfit pe câmpurile de luptă. Curajul militarilor bistrițeni de la Brigada 81 Mecanizată “General Grigore Bălan” reprezintă un motiv de mândrie pentru noi și contribuie la asigurarea unui climat de securitate și stabilitate pentru toți românii. Cu prilejul Zilei Forţelor Terestre, mulţumim tuturor cadrelor militare din acest departament pentru modul exemplar în care şi-au îndeplinit sarcinile profesionale şi, totodată, le urăm multă sănătate, putere de muncă, satisfacţii profesionale şi personale alături de cei dragi. Dumnezeu să binecuvânteze România și pe noi toți”.
 
“Ziua Forţelor Terestre reprezintă un moment de sărbătoare a celei mai cuprinzătoare şi reprezentative categorii de forţe a Armatei României, capabilă să desfăşoare şi să desăvârşească lupte, bătălii şi operaţii, îndeplinind misiuni deosebit de grele.

O zi care constituie şi un prilej de a aduce un omagiu şi a cinsti faptele de arme ale militarilor din Forţele Terestre, care s-au jertfit pe câmpurile de luptă. Curajul militarilor bistrițeni de la Brigada 81 Mecanizată “General Grigore Bălan” reprezintă un motiv de mândrie pentru noi și contribuie la asigurarea unui climat de securitate și stabilitate pentru toți românii. Cu prilejul Zilei Forţelor Terestre, mulţumim tuturor cadrelor militare din acest departament pentru modul exemplar în care şi-au îndeplinit sarcinile profesionale şi, totodată, le urăm multă sănătate, putere de muncă, satisfacţii profesionale şi personale alături de cei dragi. Dumnezeu să binecuvânteze România și pe noi toți”, a transmis președintele Consiliului Județean, Emil Radu Moldovan.
 

COMENTARII


CELE MAI CITITE ȘTIRI


ULTIMELE COMENTARII

Șofer -Șincai

25.06.2026

Cretinul ăsta mincinos nu dă prioritate autobuzului, el e șeful, de fapt un lacheu PSD de doi lei

Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”

Marceluș - Buzău

24.06.2026

Mare ipocrit și impostor ești Ivane, taică ! Înafară să debitezi nimicuri, badoace goale de limbaj și să fabulezi cât cuprinde, ce îți mai place ție? Ce rușine că ești bistrițean !

Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”

Fagarasan Olimpiu

24.06.2026

E lăudată inițiativa lor. Dar de ce tocmai în Apple app store direct in ios 18, de ce nu sin ios 16... 17.? Sa o folosească doar unii și alții nu? Mulțumesc

AQUABIS lansează aplicația mobilă pentru clienți. Facturile, plățile și transmiterea indexului, direct de pe telefon

Acest site folosește cookies

Alegeți care tipuri de cookies să fie utilizate; site-ul folosește cookies pentru a examina traficul și activitățile utilizatorilor de pe acest web-site, pentru marketing și pentru a oferi funcționalitate de tip social media. Citește mai multe despre cookie-uri

Necesare
Funcționalitate
Analiză
Marketing