Ziua Eroilor, sărbătorită la Bistrița (FOTO)
Ziua Eroilor a fost sărbătorită astăzi la Bistrița.
Ceremonia militară și religioasă a fost prevăzută cu acordarea onorului militar, intonarea Imnului Național al României, oficierea serviciului religios, alocuțiune, depunerea unei coroande flori și defilarea gărzii de onoare.
Tot astăzi, au avut loc mai multe evenimente în județ:
-la Cimitirul Municipal Bistrița, strada Tărpiului – Depunere jerbă de flori la mormântul Slt. (p.m.) Cristian-Petru FILIP
– la Monumentul Cavalerilor/ Ferma Cavalerilor – Depunere coroană de flori la Monumentul Cavalerilor Ordinul Militar ”Mihai Viteazul”
GALERIE FOTO
în 02.06.2022 ora 14:32:10 Silviu a scris:
Lasă un răspuns
Astăzi e sfânta zi a Înălţării Domnului , la 40 de zile după Înviere, când Domnul Iisus Hristos s-a înălţat al cer de pe Muntele Măslinilor. Înălţării Domnului se prăznuieste în fiecare an în a 6-a zi de joi după Duminica Paștilor. Ziua Eroilor este o sărbătoare națională din România pentru comemorarea bărbaților și femeilor care au murit în timp ce serveau în forțele armate, consacrată prin Decretul nr. 1913 din 4 mai 1920, când s-a stabilit ca aceasta să fie sărbătorită în fiecare an cu prilejul zilei Înălțării Domnului, dată reconfirmată prin Legea pentru cinstirea memoriei eroilor căzuți, dată la data de 24 august 1920 și promulgată prin decretul regal 3530 din 2 sept 1920. Data aceasta a sărbătorii a fost reconfirmată si în 1940, într-un moment tragic pentru țară. În timpul comunismului prin Decretul nr. 71/1948 data a fost schimbată la 9 mai, reconfirmată prin Decretul 117/1977, dar după revolutia din 1989 s-a revenit la data inițială, ce coincide cu sărbătoarea religioasă de Înălțarea Domnului. In această zi, în toate bisericile din țară și străinătate se face pomenirea tuturor eroilor români căzuți de-a lungul veacurilor pe toate câmpurile de luptă pentru credință, libertate, dreptate și pentru apărarea țării și întregirea neamului. Dar, ca la Bistrita la nimeni din momentul in care pe fostul primar Ovidiu Cretu incă de la inceputul primului său mandat l-a apucat nebunia mutării statuilor după mintea lui cea proastă. Asa se face că in anul 2009 acesta a mutat bustul lui Petru Rares de lângă prefectură pentru a face loc controversatului „monument al eroilor” astfel incât politicienii locali să nu se mai deplaseze nici măcar odată pe an la Cimitirul Eroilor acolo unde isi dorm somnul de veci eroii neamului. De atunci prostul obicei a rămas la Bistrita desi intre timp administratia locală s-a schimbat, ceea ce demonstrează că prostia nu are culoare politică. Ar fi cazul ca si la Bistrita politrucii de astazi sa lase lenea de-o parte, si de măcar de ziua eroilor să se deplaseze până la Cimitirul Eroilor de pe str. Tarpiului asa cum se intâmplă in lumea civilizată. Spre exemplu la Cluj, ceremoniile prilejuite de Ziua Eroilor se desfăsoară la Cimitirul Eroilor de pe Calea Turzii , iar la Bucuresti ceremonialul militar si reigios dedicat zilei eroilor are loc in Parcul Carol, langa „Mormantul Ostasului Necunoscut”. Ca să nu mai vorbim de tări civilizate precum Statele Unite, unde cu prilejul ceremoniilor de instalare a presedintilor americani la Casa Albă, un punct aparte este rezervat vizitei la Cimitirul National Arlington unde se află si mormântul eroului necunoscut.
în 02.06.2022 ora 15:37:24 Marian a scris:
Lasă un răspuns
O informare foarte utila. Multumim
CELE MAI CITITE ȘTIRI
ULTIMELE COMENTARII
Maria
31.12.2025Prost rau primaru asta se vede, n are bani de spectacol cu drone o luat ce artifiki o mai ramas de la altii
la articolul Spectacol pirotehnic pe cer! Focuri de artificii la Căianu Mic, la trecerea dintre ani
ecologistul
29.12.2025Data viitoare acest amarat se va rataci probabil pe Partia Cocos . Asa ca videaz SALVAMONT ! Felicitari !
la articolul Căutat toată noaptea, un bărbat de 30 de ani rătăcit într-o zonă împădurită a fost găsit de salvamontiști
Mari Lenu
29.12.2025Greață totală ! Duplicitar, incult, combinator limitat, să sperăm că ești ultimul din speța voastră
la articolul Mesajul președintelui Consiliului Județean, Radu Moldovan, de Crăciun
Ana bolos
28.12.2025Doamne nu mai scrieți prostii că între Chiraleș și Feleac ii. Nicidecum Fântânele , chiar nu știți unde-i Fântânele? Când scrieți un articol uitațiva și pe harta judetului
la articolul Căutat toată noaptea, un bărbat de 30 de ani rătăcit într-o zonă împădurită a fost găsit de salvamontiști
COMENTARII