”Zilele Spitalului Clinic Județean de Urgență Bistrița”, ediția a IV-a: ”Viitorul medicinei: între știință, tehnologie și vocație”

Bistrița devine, la începutul lunii iunie, un important punct de întâlnire pentru profesioniști din domeniul sănătății, odată cu organizarea celei de-a IV-a ediții a evenimentului ”Zilele Spitalului Clinic Județean de Urgență Bistrița”.

Manifestarea va avea loc în perioada 2–4 iunie 2026, la Grand Hotel Coroana, și va reuni medici, cadre universitare, specialiști și parteneri ai sistemului medical, într-un dialog dedicat viitorului medicinei.

Ediția din acest an se desfășoară sub tema ”Viitorul medicinei: între știință, tehnologie și vocație”.

Evenimentul își propune să creeze un cadru de dezbatere și schimb de experiență între participanți, într-un context în care medicina modernă este tot mai influențată de progresul tehnologic.

Medicina evoluează prin tehnologie, dar rămâne umană prin oamenii care o practică” este mesajul central al ediției din acest an, subliniind echilibrul necesar între progres și vocație.

Evenimentul este organizat de Spitalul Clinic Județean de Urgență Bistrița, sub egida Universitatea de Medicină, Farmacie, Științe și Tehnologie ”G.E. Palade”, în parteneriat cu Ordinul Asistenţilor Medicali Generalişti,
Moaşelor şi Asistenţilor Medicali filiala Bistrița-Năsăud, Consiliul Județean Bistrița-Năsăud, Primăria Municipiului Bistrița, Sindicatul Sanitas Bistrița-Năsăud și Sindicatul ”Solidaritatea Sanitară” Cluj.

Organizatorii anunță că, în perioada următoare, vor fi făcute publice detalii suplimentare privind programul, modalitatea de înscriere și acreditarea evenimentului.

COMENTARII


CELE MAI CITITE ȘTIRI


ULTIMELE COMENTARII

Baias Simion

27.06.2026

Bună ziua, sunt interesat pentru zona Beclean

Se fac angajări la Aquabis. Șase posturi disponibile

Class

27.06.2026

Monica Sasarmana

26.06.2026

Se vede profesionalismul și echidistanța presei bistrițene hrănite cu bani PSD, Timp Online nu a suflat o vorbă de aventura imbecilă a acestui trepăduș PSD, la fel nici un comunicat al poliției sau Primăriei, sunt brusc orbi și surzi cu toții, dar las că vin alegeri...

Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”

Popică Suciu

26.06.2026

Las că vin alegerile hienelor ! Vă vedem atunci haită PSD !

Deputatul Daniel Suciu, către PNL: "Iar v-ați sucit și veniți cu Siegfried. Mama ei de seriozitate!"

Acest site folosește cookies

Alegeți care tipuri de cookies să fie utilizate; site-ul folosește cookies pentru a examina traficul și activitățile utilizatorilor de pe acest web-site, pentru marketing și pentru a oferi funcționalitate de tip social media. Citește mai multe despre cookie-uri

Necesare
Funcționalitate
Analiză
Marketing