Vizitează aici Muzeul Memorial “George Coșbuc”! Un tur virtual cu casa natală a poetului (FOTO)
Apreciată ca una din cele mai vechi clădiri din spaţiul Tării Năsăudului, Casa natală a poetului George Coşbuc a fost clădită în preajma anului 1840, fiind locuită, rând pe rând, de părinţii poetului împreună cu cei paisprezece copii şi bunicul poetului, preotul Anton Coşbuc. După moartea preotului Sebastian, tatăl lui Coşbuc (1901) şi a mamei […]
Apreciată ca una din cele mai vechi clădiri din spaţiul Tării Năsăudului, Casa natală a poetului George Coşbuc a fost clădită în preajma anului 1840, fiind locuită, rând pe rând, de părinţii poetului împreună cu cei paisprezece copii şi bunicul poetului, preotul Anton Coşbuc.
După moartea preotului Sebastian, tatăl lui Coşbuc (1901) şi a mamei , Maria (1903), casa rămâne, prin înţelegerea fraţilor, celui mai mic dintre ei, Aurel. Acesta o transmite fiului mai mare, Sebastian, de la a cărui văduvă, Maria, o va cumpăra statul român în 1954.
Din iniţiativa grupului de cărturari ardeleni , redactori ai revistei „Luceafărul”, de la Sibiu se convine de comun acord cu „stăpânul” casei, Aurel Coşbuc, să înfiinţeze un muzeu dedicat poetului. Lucru acesta se şi întâmplă şi astfel casa natală a poetului Coşbuc devine primul muzeu memorial de literatura română din spaţiul românesc.
Este foarte adevărat că acest muzeu era organizat în spaţiul primelor două încăperi ( chilia şi camera de oaspeţi), unde erau expuse pe nişte mese volumele apărute în România , fotografii înrămate, cu poetul şi familia, ziare şi reviste în care poetul a publicat.
În celelalte patru încăperi locuia Aurel cu familia. În 14 mai 1922 este dezvelită prima placă comemorativă pe zidul casei, la numai patru ani de la moartea poetului, din iniţiativa unui grup de profesori şi studenţi medicinişti clujeni Până la Salva placa este adusă cu trenul. În gara Salva profesorii şi studenţii de la Cluj sunt aşteptaţi de notabilităţile Năsăudului şi Salvei precum şi de profesorii şi elevii şcolilor năsăudene, care împreună vor forma o procesiune ce urma să facă traseul Gara Salva – Casa poetului, cale de 8 km, de-a lungul Sălăuţei. Placa din marmură a fost purtată pe braţe de studenţii şi elevii eminenţi care intonau romanţe pe versurile poetului.
Muzeul Memorial “George Coșbuc” poate fi vizitat virtual, pe pagina realizată turului virtual, realizată de Complexul Muzeal Județean Bistrița-Năsăud.
CELE MAI CITITE ȘTIRI
Incendiu puternic lângă Bistrița
01.04.2026
ULTIMELE COMENTARII
Virgil Rus - sportiv
06.04.2026Ăștia nu sunt „sportivi”, ăștia-s caftangii cu viitor, bătăuși în devenire, golani în grupa mică, mardeiași toată ziua
minoru
05.04.2026cine controleaza minorii care primesc alocatia pe card si chiar joaca.
la articolul Interzicerea păcănelelor în orașe este praf în ochii alegătorilor
Pop Doru
05.04.2026Se pricepe la handbalul feminin Ghionea , ca pisica la calendar ....! Se bagă în seamă degeaba !
la articolul Un fost mare handbalist crede că Gloria poate ajunge în Final Four-ul Ligii Campionilor
Relea Piticu
02.04.2026Las că vin alegerile, hienelor! Să mergeți unde-o înțărca șeful vostru Știucă, iapa !
la articolul Alegeri în organizațiile locale PSD din Romuli și Coșbuc (FOTO)
COMENTARII