Un bărbat din Bistriţa a fost reţinut în urma unor percheziţii. Prejudiciu de 40.000 de lei

La data de 8 aprilie a.c., polițiștii Biroului de Investigații Criminale din cadrul Poliției municipiului Bistrița, în urma a două percheziții domiciliare au dispus reținerea pentru 24 de ore a unui bărbat bănuit de comiterea infracțiunilor de furt calificat și distrugere.

Ca urmare a documentării faptelor, polițiștii au constatat faptul că un bărbat de 38 de ani, din Bistrița, la finalul lunii martie ar fi pătruns în sediul a două societăți comerciale din Viișoara de unde ar fi sustras un laptop și mai multe sume de bani. La o dată ulterioară, bărbatul ar fi pătruns din nou în sediul uneia dintre societățile comerciale, de unde ar fi sustras o bicicletă și ar fi provocat distrugeri unui sistem de panouri fotovoltaice, cauzând un prejudiciu de peste 30.000 de lei.

Valoarea totală a prejudiciului cauzat prin comiterea faptelor este de aproximativ 40.000 de lei. În cadrul cercetărilor, polițiștii au reușit recuperarea unor bunuri sustrase, în valoare de 11.500 de lei.


În urma probatoriului administrat, polițiștii Biroului de Investigații Criminale au dispus reținerea pentru 24 de ore a bărbatului de 38 de ani. Acesta a fost introdus în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă a Inspectoratului de Poliție Județean Bistrița-Năsăud.

În cursul zilei de astăzi, persoana bănuită urmează să fie prezentată Parchetului de pe lângă Judecătoria Bistrița cu propunere de luare a unei măsuri preventive.


Cercetările sunt continuate de către polițiștii Biroului de Investigații Criminale din cadrul Poliției municipiului Bistrița pentru documentarea întregii activități infracționale.


Acțiunea a beneficiat de sprijinul polițiștilor din cadrul Serviciului Criminalistic Bistrița-Năsăud și a luptătorilor din cadrul Serviciului pentru Acțiuni Speciale Bistrița-Năsăud.


COMENTARII


CELE MAI CITITE ȘTIRI


ULTIMELE COMENTARII

Monica

28.06.2026

Săsărmanca, mătușa crizată cu andrele pierdute de nervi aleasă, mult succes spre uitare definitivă hienelor PSD ! Felicitată de big zero impostorul Ivan, mori de râs

Monica Săsărman, aleasă în funcția de vicepreședinte OFSD la nivel național

Baias Simion

27.06.2026

Bună ziua, sunt interesat pentru zona Beclean

Se fac angajări la Aquabis. Șase posturi disponibile

Class

27.06.2026

Monica Sasarmana

26.06.2026

Se vede profesionalismul și echidistanța presei bistrițene hrănite cu bani PSD, Timp Online nu a suflat o vorbă de aventura imbecilă a acestui trepăduș PSD, la fel nici un comunicat al poliției sau Primăriei, sunt brusc orbi și surzi cu toții, dar las că vin alegeri...

Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”

Acest site folosește cookies

Alegeți care tipuri de cookies să fie utilizate; site-ul folosește cookies pentru a examina traficul și activitățile utilizatorilor de pe acest web-site, pentru marketing și pentru a oferi funcționalitate de tip social media. Citește mai multe despre cookie-uri

Necesare
Funcționalitate
Analiză
Marketing