Trenul urban, un proiect pentru care Primăria Bistrița vrea să acceseze fonduri europene

Primarul Bistriței, Ioan Turc, a fost întrebat în cadrul unei conferințe de presă care sunt soluțiile pentru decongestionarea traficului din municipiu. “Linia verde va răspunde acestei probleme, de decongestionarea traficului în oraș. Dar oricum, rezultatele se văd în timp. Îi ia ceva omului să se adapteze, să-și schimbe modul de viață. Mai e proiectul cu […]

Primarul Bistriței, Ioan Turc, a fost întrebat în cadrul unei conferințe de presă care sunt soluțiile pentru decongestionarea traficului din municipiu.

Linia verde va răspunde acestei probleme, de decongestionarea traficului în oraș. Dar oricum, rezultatele se văd în timp. Îi ia ceva omului să se adapteze, să-și schimbe modul de viață. Mai e proiectul cu varianta de ocolire, ce pornește de undeva de la Dealul Cocoș și merge până în Sărata, care trece prin Zăvoaie. Și acesta e un proiect pe care îl susțin și-l voi susține. Ne mai gândim la două parcări la extremitățile, la marginile orașului, în așa fel încât oamenii să nu mai fie obligați să vină cu mașina până în buricul târgului”, a declarat Ioan Turc într-o conferință de presă.

Vom depune, tot pentru susținere cu bani europeni, un proiect de tren urban, care poate deveni și tren metropolitan, pentru că avem infrastructura căii ferate. Voi avea discuții cu primarii din localitățile învecinate, știți că zona metropolitană acoperă o suprafață de 30 de kilometri de la punctul zero, care e la noi centrul Bistriței. Sunt categoric lucruri care ne preocupă”, a mai declarat primarul Ioan Turc.

În campania electorală, candidatul PMP la Primăria Bistrița, Ionuț Simionca, a venit cu propunerea de realizare a unui sistem de transport cu tren urban.

 

foto cu caracter ilustrativ

COMENTARII


CELE MAI CITITE ȘTIRI


ULTIMELE COMENTARII

Monica

28.06.2026

Săsărmanca, mătușa crizată cu andrele pierdute de nervi aleasă, mult succes spre uitare definitivă hienelor PSD ! Felicitată de big zero impostorul Ivan, mori de râs

Monica Săsărman, aleasă în funcția de vicepreședinte OFSD la nivel național

Baias Simion

27.06.2026

Bună ziua, sunt interesat pentru zona Beclean

Se fac angajări la Aquabis. Șase posturi disponibile

Class

27.06.2026

Monica Sasarmana

26.06.2026

Se vede profesionalismul și echidistanța presei bistrițene hrănite cu bani PSD, Timp Online nu a suflat o vorbă de aventura imbecilă a acestui trepăduș PSD, la fel nici un comunicat al poliției sau Primăriei, sunt brusc orbi și surzi cu toții, dar las că vin alegeri...

Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”

Acest site folosește cookies

Alegeți care tipuri de cookies să fie utilizate; site-ul folosește cookies pentru a examina traficul și activitățile utilizatorilor de pe acest web-site, pentru marketing și pentru a oferi funcționalitate de tip social media. Citește mai multe despre cookie-uri

Necesare
Funcționalitate
Analiză
Marketing