Traian Ogâgău își pierde mandatul de primar, după ce a fost condamnat penal cu suspendare
Primarul orașului Sângeorz-Băi, Traian Ogâgău, care a candidat independent la Primăria Sângeorz-Băi a fost condamnat definitiv la un an de închisoare cu suspendare, în cazul dosarului penal legat de refuzul sau sustragerea de la recoltarea probelor biologice. Conform legii, mandatul său ar trebui să înceteze înainte de expirarea duratei normale, în urma acestei condamnări. Anunțul a […]
Primarul orașului Sângeorz-Băi, Traian Ogâgău, care a candidat independent la Primăria Sângeorz-Băi a fost condamnat definitiv la un an de închisoare cu suspendare, în cazul dosarului penal legat de refuzul sau sustragerea de la recoltarea probelor biologice.
Conform legii, mandatul său ar trebui să înceteze înainte de expirarea duratei normale, în urma acestei condamnări.
Anunțul a fost făcut de către prefectul Stelian Dolha, într-o intervenție telefonică la Radio Balada. „Respectăm legea, de la asta nu fac rabat, indiferent dacă am sau nu sânge liberal prin vene. Condamnarea prin hotărâre judecătorească rămasă definitivă la o pedeapsă privată de libertate, indiferent de modalitatea de individualizare a executării pedepsei, prefectul emite ordinul prin care constată încetarea mandatului primarului”, a precizat Stelian Dolha.
Traian Ogâgău ar putea însă apela la o chichiță legislativă. Nu este clar dacă primarul și pierde doar mandatul actual, care încă nu a încetat, sau și mandatul câștigat în urma alegerilor din 27 septembrie. De asemenea, secretarul Unității Administrativ Teritoriale (Primăriei Sângeorz-Băi) trebuie să întocmească un referat la care anexează actele din care rezultă motivul legal de încetare a mandatului. Referatul ar trebui să ajungă la Instituția Prefectului în termen de 10 zile de la sentință.
În 2016, Curtea Constituțională a decis că aleșii locali condamnați cu suspendare își pierd mandatul în egală măsură ca și aleșii condamnați cu executare.
Hotărârea judecătorească definitivă înlătură prezumţia de nevinovăţie a persoanei acuzate şi plasează alesul local în afara cadrului legal de exercitare a funcţiei.
Condamnarea în sine este cea care determină pierderea integrităţii, element fundamental al mandatului electiv fără de care persoana care ocupă respectiva demnitate publică nu mai are legitimitatea de a-şi continua activitatea.
Decizia Curții a desfințat, la acea vreme, Legea privind modificarea Statutului Aleșilor locali, care trebuia să protejeze mandatele primarilor și președinților de Consilii Județene condamnați cu suspendare.
CELE MAI CITITE ȘTIRI
ULTIMELE COMENTARII
Monica Sasarmana
26.06.2026Se vede profesionalismul și echidistanța presei bistrițene hrănite cu bani PSD, Timp Online nu a suflat o vorbă de aventura imbecilă a acestui trepăduș PSD, la fel nici un comunicat al poliției sau Primăriei, sunt brusc orbi și surzi cu toții, dar las că vin alegeri...
la articolul Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”
Popică Suciu
26.06.2026Las că vin alegerile hienelor ! Vă vedem atunci haită PSD !
la articolul Deputatul Daniel Suciu, către PNL: "Iar v-ați sucit și veniți cu Siegfried. Mama ei de seriozitate!"
Șofer -Șincai
25.06.2026Cretinul ăsta mincinos nu dă prioritate autobuzului, el e șeful, de fapt un lacheu PSD de doi lei
la articolul Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”
Burduhos Ana valeria
24.06.2026Cum fac aplicatia
la articolul AQUABIS lansează aplicația mobilă pentru clienți. Facturile, plățile și transmiterea indexului, direct de pe telefon
COMENTARII