Tinerii bistrițeni, în costume tradiționale, la hirotonia noului episcop Benedict Bistrițeanul (FOTO)
Aproape o sută de tineri bistrițeni, îmbrăcați în costume tradiționale, au participat duminică la hirotonia noului episcop-vicar al Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului și Clujului, Părintele Benedict Bistrițeanul, care a avut loc la Catedrala Mitropolitană din Cluj-Napoca. Însoțiți de inspectorul eparhial de tineret județul Bistrița-Năsăud, părintele Tudor Mudure, dar și de alți preoți și profesori, tinerii provin […]
Aproape o sută de tineri bistrițeni, îmbrăcați în costume tradiționale, au participat duminică la hirotonia noului episcop-vicar al Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului și Clujului, Părintele Benedict Bistrițeanul, care a avut loc la Catedrala Mitropolitană din Cluj-Napoca.
Însoțiți de inspectorul eparhial de tineret județul Bistrița-Năsăud, părintele Tudor Mudure, dar și de alți preoți și profesori, tinerii provin din parohii din orașul Bistrița, Șieu, Țara Năsăudului – Sângeorz-Băi, Rebra, Salva, dar și din Beclean, Căianu Mic și Spermezeu. Tinerii i-au adus în dar PPreasfințitului Părinte Benedict Bistrițeanul un clop cu păun, element tradiţional specific Ţării Năsăudului, scrie Radio Renașterea.
„Cu mult drag, cu bucurie și cu emoție am fost prezenți astăzi în catedrala mitropolitană. Am considerat că la acest moment important pentru Biserica noastră și în această zi istorică este oportun să fim alături de Preasfințitul Părinte Benedict Bistrițeanul. Tinerii noștri au purtat cu mândrie costumul popular autentic și clopul cu păun, specific zonei”, a precizat pentru radio Renașterea părintele Tudor Mudure.
La eveniment a participat și președintele Consiliului Județean Bistrița-Năsăud – Emil Radu Moldovan. “Cu mare bucurie am participat la Sfânta Liturghie, celebrată de un sobor de arhierei, în frunte cu Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit ANDREI, la Catedrala Mitropolitană “Adormirea Maicii Domnului”. Tot aici a avut loc o celebrare luminoasă, hirotonia întru arhiereu a PCuv. Arhim. Benedict Vesa și înstalarea sa ca Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului și Clujului, care va purta titulatura de „Bistrițeanul”. Preasfinția Sa pornește astăzi la misiune, la un act de trimitere de înaltă însemnătate, într-o lume cu multe probleme. Îndelungată și prosperă păstorire”, a transmis Emil Radu Moldovan.
CELE MAI CITITE ȘTIRI
ULTIMELE COMENTARII
Burduhos Ana valeria
24.06.2026Cum fac aplicatia
la articolul AQUABIS lansează aplicația mobilă pentru clienți. Facturile, plățile și transmiterea indexului, direct de pe telefon
Marceluș - Buzău
24.06.2026Mare ipocrit și impostor ești Ivane, taică ! Înafară să debitezi nimicuri, badoace goale de limbaj și să fabulezi cât cuprinde, ce îți mai place ție? Ce rușine că ești bistrițean !
la articolul Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”
Fagarasan Olimpiu
24.06.2026E lăudată inițiativa lor. Dar de ce tocmai în Apple app store direct in ios 18, de ce nu sin ios 16... 17.? Sa o folosească doar unii și alții nu? Mulțumesc
la articolul AQUABIS lansează aplicația mobilă pentru clienți. Facturile, plățile și transmiterea indexului, direct de pe telefon
Covrig - Mizil
23.06.2026Unde e tăticu tău Ciolacu, beclenarule ? Vezi că polonezii nu sunt din ăia cu muștar, păcat că nu te cunosc deloc, că ar fi mers mai bine să fie primiți de portarul de la Bălăceanca
la articolul Senatorul Cristian Nicula a primit în Parlament o delegație a Consiliului Național al Camerelor Agricole din Polonia
COMENTARII