Tineri de 19 și 20 ani, prinși drogați la volan pe șoselele din județ

În seara de 3 aprilie a.c., în urma acțiunilor preventive desfășurate, polițiștii Biroului Rutier au depistat în trafic un conducător auto care se afla sub influența unor substanțe psihoactive. Tânărul, în vârstă de 19 ani, din Bistrița, a fost oprit pentru control pe strada Calea Moldovei, iar în urma testării cu aparatul DRUG TEST 5000, […]

În seara de 3 aprilie a.c., în urma acțiunilor preventive desfășurate, polițiștii Biroului Rutier au depistat în trafic un conducător auto care se afla sub influența unor substanțe psihoactive.

Tânărul, în vârstă de 19 ani, din Bistrița, a fost oprit pentru control pe strada Calea Moldovei, iar în urma testării cu aparatul DRUG TEST 5000, rezultatul a fost pozitiv în cazul substanțelor Cannabis, Amphetamine și Methamphetamine. De asemenea, a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ. Conducătorului auto i-au fost recoltate mostre biologice.

Cercetările în acest caz sunt continuate de polițiștii Biroului Rutier. Totodată, tânărul în cauză a fost sancționat contravențional conform Legii 55/2020, pentru nerespectarea restricțiilor privind circulația în afara locuinței.

***

În dimineața de 5 aprilie a.c., în jurul orei 01.05, în cadrul acțiunilor de monitorizare a traficului rutier în municipiul Bistrița a fost depistat și oprit pentru control un tânăr de 20 de ani, din Livezile care conducea un autoturism.

Acesta a fost testat cu aparatul DRUG TEST 5000, rezultatul fiind pozitiv în cazul substanței Methamphetamine și a fost condus la spital pentru recoltarea de mostre biologice. Totodată, a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ.

Tânărul a fost sancționat contravențional pentru nerespectarea Legii 55/2020, iar cercetările continuă în cadrul dosarului penal întocmit pentru săvârșirea infracțiunii de conducerea unui vehicul sub unor substanțe psihoactive.

Etichetele acestui articol sunt droguri,tineri

COMENTARII


CELE MAI CITITE ȘTIRI


ULTIMELE COMENTARII

Monica Sasarmana

26.06.2026

Se vede profesionalismul și echidistanța presei bistrițene hrănite cu bani PSD, Timp Online nu a suflat o vorbă de aventura imbecilă a acestui trepăduș PSD, la fel nici un comunicat al poliției sau Primăriei, sunt brusc orbi și surzi cu toții, dar las că vin alegeri...

Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”

Popică Suciu

26.06.2026

Las că vin alegerile hienelor ! Vă vedem atunci haită PSD !

Deputatul Daniel Suciu, către PNL: "Iar v-ați sucit și veniți cu Siegfried. Mama ei de seriozitate!"

Șofer -Șincai

25.06.2026

Cretinul ăsta mincinos nu dă prioritate autobuzului, el e șeful, de fapt un lacheu PSD de doi lei

Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”

Acest site folosește cookies

Alegeți care tipuri de cookies să fie utilizate; site-ul folosește cookies pentru a examina traficul și activitățile utilizatorilor de pe acest web-site, pentru marketing și pentru a oferi funcționalitate de tip social media. Citește mai multe despre cookie-uri

Necesare
Funcționalitate
Analiză
Marketing