Tibi Ușeriu a terminat maratonul Yukon Artic Ultra: “Am ajuns la capăt, deși drumul ăsta părea la un moment dat fără capăt” (FOTO)
Tibi Ușeriu a trecut linia de sosire a Yukon Artic Ultra 2020, competiție desfășurată în Whitehorse, Canada. Bistrițeanul a terminat al doilea cursa extremă, după elvețianul Fabian Imfeld, care a câștigat competiția, acum câteva ore (în jurul orei 16.00, ora României). De la start au pornit 21 de concurenți care și-au încercat anduranța în cursa […]
Tibi Ușeriu a trecut linia de sosire a Yukon Artic Ultra 2020, competiție desfășurată în Whitehorse, Canada. Bistrițeanul a terminat al doilea cursa extremă, după elvețianul Fabian Imfeld, care a câștigat competiția, acum câteva ore (în jurul orei 16.00, ora României).
De la start au pornit 21 de concurenți care și-au încercat anduranța în cursa de 300 de mile, dar numai doi au reușit să o ducă la bun sfârșit: Fabian Imfeld (Elveția) și Tiberiu Ușeriu.
“Am ajuns la capăt, deși drumul ăsta părea la un moment dat fără capăt. Vă mulțumesc enorm pentru susținerea voastră. Fără gândurile voastre bune, jur că m-aș fi pierdut pe drum. Mulțumesc Tășuleasa și mulțumesc Via Transilvanica, drumul nostru, al tuturor, cel care m-a trimis aici în delegație, ca ambasador.
La ora asta, gândurile mele sunt puține și simple. Zic asa: Uneori, pare greu să te întorci și doar pentru că ai uitat undeva becul aprins. Să te întorci acolo unde ai suferit o traumă, e un pic și mai greu. Pozele astea două puse în paralel, spun povestea acestei aventuri. Sunt fericit că am îndreptat lucrurile.
Trag scurt o concluzie de încheiere, înainte de a mă prăbuși într-un somn adânc: Să nu uităm că visurile noastre, ale fiecăruia, fie ele mici sau mari, chiar contează. Fără idealuri, mă tem că am dispărea. Așadar, să nu renunțăm la ele orice ar fi. Vă mulțumesc, ne vedem acasă!
Multumesc Aliat Targu Mures!”, a fost mesajul transmis de Tibi Ușeriu, după terminarea cursei.
CELE MAI CITITE ȘTIRI
ULTIMELE COMENTARII
Monica
28.06.2026Săsărmanca, mătușa crizată cu andrele pierdute de nervi aleasă, mult succes spre uitare definitivă hienelor PSD ! Felicitată de big zero impostorul Ivan, mori de râs
la articolul Monica Săsărman, aleasă în funcția de vicepreședinte OFSD la nivel național
Baias Simion
27.06.2026Bună ziua, sunt interesat pentru zona Beclean
la articolul Se fac angajări la Aquabis. Șase posturi disponibile
Class
27.06.2026Oare au avut autorizație de zbor cu drona??
la articolul Un traficant de droguri urmărit internațional a fost prins într-un apartament din Bistrița (VIDEO)
Monica Sasarmana
26.06.2026Se vede profesionalismul și echidistanța presei bistrițene hrănite cu bani PSD, Timp Online nu a suflat o vorbă de aventura imbecilă a acestui trepăduș PSD, la fel nici un comunicat al poliției sau Primăriei, sunt brusc orbi și surzi cu toții, dar las că vin alegeri...
la articolul Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”
COMENTARII