Testele pentru CoVid-19 au ajuns la ISJ. Elevii și preșcolarii bistrițeni vor fi testați acasă

Inspectoratul Școlar Județean a recepționat o primă tranșă (cca. 100000) din testele antigen pe baza de salivă și le-a distribuit tuturor unităților de învățământ preuniversitar din județul Bistrița -Năsăud (câte 2 teste pentru preșcolari, elevi și personalul unității). Imediat după reluarea cursurilor, conducerea acestora va facilita procesul de pregătire și distribuire a testelor către elevi, […]

Inspectoratul Școlar Județean a recepționat o primă tranșă (cca. 100000) din testele antigen pe baza de salivă și le-a distribuit tuturor unităților de învățământ preuniversitar din județul Bistrița -Năsăud (câte 2 teste pentru preșcolari, elevi și personalul unității). Imediat după reluarea cursurilor, conducerea acestora va facilita procesul de pregătire și distribuire a testelor către elevi, astfel încât procesul de testare să se poată derula în zilele de luni și joi ale săptămânii următoare.
 
Consiliul de Administrație al fiecărei unități de învățământ a hotărât ca testarea copiilor/elevilor să fie efectuată la domiciliul acestora, sub supravegherea părinților/ tutorilor legali.
 
“Considerăm că beneficiile testării și nevoia de a ne menține sănătoși primează în fața disfuncționalităților de natură administrativă.
Prin bunăvoința, responsabilitatea și abilitatea managerială putem rezolva această situație problemă, pentru că școală nu este numai a profesorilor, ci a tuturor celor care cred în educație și în puterea acesteia de a schimba mentalități!”, tran
 
Video 1 – Ghid de utilizare a testelor antigen pe baza de saliva FullHD https://youtu.be/6OrBMotw3eI
Video 2 – Demonstratie utilizare test antigen pe baza de saliva FullHD https://youtu.be/SmA9HcWdvcs
Video 3 – Pregatirea testelor antigen pe baza de saliva FullHD https://youtu.be/P6dbzIdGpKk

COMENTARII


CELE MAI CITITE ȘTIRI


ULTIMELE COMENTARII

Monica

28.06.2026

Săsărmanca, mătușa crizată cu andrele pierdute de nervi aleasă, mult succes spre uitare definitivă hienelor PSD ! Felicitată de big zero impostorul Ivan, mori de râs

Monica Săsărman, aleasă în funcția de vicepreședinte OFSD la nivel național

Baias Simion

27.06.2026

Bună ziua, sunt interesat pentru zona Beclean

Se fac angajări la Aquabis. Șase posturi disponibile

Class

27.06.2026

Monica Sasarmana

26.06.2026

Se vede profesionalismul și echidistanța presei bistrițene hrănite cu bani PSD, Timp Online nu a suflat o vorbă de aventura imbecilă a acestui trepăduș PSD, la fel nici un comunicat al poliției sau Primăriei, sunt brusc orbi și surzi cu toții, dar las că vin alegeri...

Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”

Acest site folosește cookies

Alegeți care tipuri de cookies să fie utilizate; site-ul folosește cookies pentru a examina traficul și activitățile utilizatorilor de pe acest web-site, pentru marketing și pentru a oferi funcționalitate de tip social media. Citește mai multe despre cookie-uri

Necesare
Funcționalitate
Analiză
Marketing