TAEKWONDO. Liana Musteață e campioană balcanică la senioare. Medalii importante pentru bistrițeni
În Sala Polivalentă din București a avut loc Campionatul Balcanic de Taekwondo, competiție la care au participat peste 520 de sportivi din 10 țări: Grecia, Turcia, Serbia, Bulgaria, Muntenegru, Bosnia Herțegovina, Albania, Slovenia, Croația și România. Din lotul României au făcut parte și 8 sportivi legitimați la Clubul Sportiv Gloria 2018 Bistrița Năsăud și 4 […]
În Sala Polivalentă din București a avut loc Campionatul Balcanic de Taekwondo, competiție la care au participat peste 520 de sportivi din 10 țări: Grecia, Turcia, Serbia, Bulgaria, Muntenegru, Bosnia Herțegovina, Albania, Slovenia, Croația și România.
Din lotul României au făcut parte și 8 sportivi legitimați la Clubul Sportiv Gloria 2018 Bistrița Năsăud și 4 de la CS Ilyo.
Pentru Gloria au obținut medalii de aur: BURA MIHAI CRISTIAN ( Juniori masculin – 78 kg), AGRIȘAN ȘTEFAN GABRIEL (Juniori masculin – 73kg), FILIP MUREȘANU MARIO RAUL ( Juniori masculin – 55kg), ȚENGHEL VLAD IOAN ( Cadeți masculin – 41 kg), BINDEA ANA LUIZA ( Cadeți feminin – 47 kg), HALASU AMIR DORIN (Cadeți masculin – 65 kg), BUHAI IASMINA MARIA ( Cadeți feminin – 55 kg).
Pentru Ilyo, au luat medali de aur Musteață Liana Ionela (categoria seniori feminin – 53 kg) și Petruț Monica (categoria cadeți feminin – 33 kg), argintul i-a revenit sportivei CÂMPAN Beatriz Lorena (categoria cadeți feminin – 44 kg), iar bronzul sportivului Țermure Denis Ionuț (categoria juniori mici masculin – 33 kg)
Toți sportivii sunt antrenați de Marius Muti și Ica Sigartău
Cu o zi înainte, s-a desfășurat competiția internațională Generația 24 destinată sportivilor cu vârsta între 10 și 14 ani. Această competiție este la prima ediție și vine în sprijinul sportivilor care doresc să acceadă la Jocurile Olimpice, sportivii putând să își adune puncte in ranking ul european și mondial care să îi facă eligibili în viitor pentru a putea reprezenta România la competiții europene, mondiale sau la Jocurile Olimpice.
Din partea clubului sportiv Gloria 2018 Bistrița Năsăud au participat Țenghel Vlad Ioan și Bindea Ana Luiza, ambii sportivi obținând medalia de aur.
Ana Luiza Bindea a luptat la categoria-47 kilograme.In primul meci a întâlnit sportiva Veste Alina care a reprezentat Republica Moldova de care a trecut în doar 2 reprize cu scorul de 44-2.In finală a luptat cu sportiva Bursac Jana,reprezentanta Serbiei în fața căreia s-a impus cu scorul de 18-3.
Țenghel Vlad Ioan a întâlnit în primul tur pe reprezentantul Muntenegru lui, Nestorovic Vasilije pe care l-a învins cu scorul de 30-12. În al doilea meci l- a întâlnit pe un alt reprezentant di România, Cetean Eduardo pe care la învins cu scorul de 32-3, iar în al treilea meci la întâlnit pe reprezentantul Greciei, Sofopoulos Stergios pe care l-a învins cu scorul de 38-19.
Țenghel Vlad Ioan a luptat la categoria – 41 kg cadeți masculin.
Pentru Ilyo, Țermure Denis Ionuț a câștigat categoria juniori mici masculin – 33 kg după ce l-a învins pe reprezentantul Muntenegrului.
CELE MAI CITITE ȘTIRI
ULTIMELE COMENTARII
Monica
28.06.2026Săsărmanca, mătușa crizată cu andrele pierdute de nervi aleasă, mult succes spre uitare definitivă hienelor PSD ! Felicitată de big zero impostorul Ivan, mori de râs
la articolul Monica Săsărman, aleasă în funcția de vicepreședinte OFSD la nivel național
Baias Simion
27.06.2026Bună ziua, sunt interesat pentru zona Beclean
la articolul Se fac angajări la Aquabis. Șase posturi disponibile
Class
27.06.2026Oare au avut autorizație de zbor cu drona??
la articolul Un traficant de droguri urmărit internațional a fost prins într-un apartament din Bistrița (VIDEO)
Monica Sasarmana
26.06.2026Se vede profesionalismul și echidistanța presei bistrițene hrănite cu bani PSD, Timp Online nu a suflat o vorbă de aventura imbecilă a acestui trepăduș PSD, la fel nici un comunicat al poliției sau Primăriei, sunt brusc orbi și surzi cu toții, dar las că vin alegeri...
la articolul Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”
COMENTARII