Surpriză pentru unii cetățeni din Bistrița și Beclean. Pubelele galbene NU au fost ridicate (FOTO)

Cristian Marius Niculae a transmis că pubelele galbene din Bistrița și Beclean în care nu erau colectate în mod corect deșeurile reciclabile, nu au fost ridicate de operatorul de salubritate. Corpul de Control al A.D.I. Deșeuri Bistrița-Năsăud a verificat în această săptămână pubelele galbene pentru deșeurile reciclabile din plastic și metal de pe raza Municipiului […]

Cristian Marius Niculae a transmis că pubelele galbene din Bistrița și Beclean în care nu erau colectate în mod corect deșeurile reciclabile, nu au fost ridicate de operatorul de salubritate.

Corpul de Control al A.D.I. Deșeuri Bistrița-Năsăud a verificat în această săptămână pubelele galbene pentru deșeurile reciclabile din plastic și metal de pe raza Municipiului Bistrița, a localităților componente Viișoara, Unirea, Sigmir și din orașul Beclean. 

,,Am constatat că lucrurile încep să se îmbunătățească în privința colectării selective corecte a deșeurilor reciclabile și doar un număr redus de pubele galbene au fost refuzate de la colectare.

Pubelele galbene care nu au fost ridicate conțineau o cantitate semnificativă de deșeuri reziduale amestecate cu fracția plastic-metal sau aveau deșeuri provenite din construcții depuse în aceste recipiente”,a transmis Cristian Marius Niculae.

În aceste cazuri, inspectorii Corpului de Control al ADI Deșeuri Bistrița-Năsăud au aplicat un autocolant de culoare roșie în care a fost precizat motivul pentru care nu s-a ridicat pubela galbenă, data și ora verificării. 

  • Deținătorii acestor pubele să reselecteze conținutul lor, deșeurile din plastic și metal colectate corespunzător, urmând să fie ridicate la următoarea dată de colectare.
  • Deșeurile menajere trebuie puse în pubela neagră care se ridică săptămânal, iar cele provenite din construcții trebuie predate la cele 2 centre de colectare din Bistrița și respectiv stația de transfer din Beclean, ieșirea spre Braniștea.

,,Prin implicarea cetățenilor și prin munca de informare și conștientizare pe care o face Corpul de Control, avem convingerea că suntem pe drumul cel bun în ceea ce privește colectarea selectivă a deșeurilor.

Haideți să le punem pe toate la locul lor”, a conchis Cristian Marius Niculae.

Etichetele acestui articol sunt Cristian Marius Niculae

COMENTARII


CELE MAI CITITE ȘTIRI


ULTIMELE COMENTARII

Class

27.06.2026

Monica Sasarmana

26.06.2026

Se vede profesionalismul și echidistanța presei bistrițene hrănite cu bani PSD, Timp Online nu a suflat o vorbă de aventura imbecilă a acestui trepăduș PSD, la fel nici un comunicat al poliției sau Primăriei, sunt brusc orbi și surzi cu toții, dar las că vin alegeri...

Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”

Popică Suciu

26.06.2026

Las că vin alegerile hienelor ! Vă vedem atunci haită PSD !

Deputatul Daniel Suciu, către PNL: "Iar v-ați sucit și veniți cu Siegfried. Mama ei de seriozitate!"

Șofer -Șincai

25.06.2026

Cretinul ăsta mincinos nu dă prioritate autobuzului, el e șeful, de fapt un lacheu PSD de doi lei

Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”

Acest site folosește cookies

Alegeți care tipuri de cookies să fie utilizate; site-ul folosește cookies pentru a examina traficul și activitățile utilizatorilor de pe acest web-site, pentru marketing și pentru a oferi funcționalitate de tip social media. Citește mai multe despre cookie-uri

Necesare
Funcționalitate
Analiză
Marketing