Subprefectul Ioan Zăgrean, mesaj de Ziua Protecției Civile din România
Pe 28 februarie, în fiecare an, aniversăm Ziua Protecţiei Civile din România, dată la care, în anul 1933, prin Decretul Regal nr. 468, se aproba "Regulamentul de funcţionare a Apărării Pasive contra atacurilor aeriene" având ca scop "limitarea efectelor bombardamentelor aeriene asupra populaţiei şi resurselor teritoriului, fie asigurându-le protecţia directă, fie micşorând eficacitatea atacurilor". Acest moment este considerat data de naştere a protecţiei civile în România.
La ceas aniversar doresc să mulțumesc tuturor celor care, prin munca lor zilnică, oferă siguranță și protecție comunității noastre!", a anunțat subprefectul Ioan Zăgrean.
CELE MAI CITITE ȘTIRI
ULTIMELE COMENTARII
Cuza Nelu
24.01.2026Citiți istoria, nu s-a făcut nimic „împreună” cum ne zice acest primar , unirea mică s-a facut cu corupție, milogeală la sultan și interese locale moldovenești. Până la urmă și Cuza a fost dat jos culmea pentru corupție de stat. Așa că mai lăsați cu defilăr...
votantul beat
24.01.2026aceasta comuna va fi desfintata odata cu reorganizarea administratiei de trepadusi.
la articolul Protest în fața Primăriei Dumitrița. Reprezentanții AUR au fost prezenți la manifestație
Roldovan Madu
24.01.2026Mai pune și tu mâna pe o carte, fă niște cornete ceva, Ivane taică. Parcă îl auzi pe Marcel covrigarul șef al tău : ești și tu aici Bogdane, hă hă hă .
la articolul Ministrul Energiei, Bogdan Ivan, la Davos: „M-am asigurat că România are un cuvânt de spus la masa deciziilor"
Relea Piticu
23.01.2026Auziți la mormolocul ăsta PSD-ist bun la toate ce scoate din neuronul unic pe care îl are: „M-am asigurat că România are un cuvânt de spus la masa deciziilor" . Serios,, competentule ? Asta îți dă ție în scăfîrlie ?
la articolul Ministrul Energiei, Bogdan Ivan, la Davos: „M-am asigurat că România are un cuvânt de spus la masa deciziilor"
COMENTARII