Sorin Hognogi a primit o amendă ridicolă de la DSP, pentru concursul de off-road
Primarul comunei Spermezeu, Sorin Hognogi, a fost amendat de Direcția de Sănătate Publică Bistrița-Năsăud, pentru concursul de off-road organizat duminică. Amenda a fost aplicată “pe persoană fizică” organizatorului, pentru că nu s-au respectat regulile de protecție în stare de alertă. Primarul a primit o amendă de 1000 de lei. Sancțiunea e una banală și arată […]
Primarul comunei Spermezeu, Sorin Hognogi, a fost amendat de Direcția de Sănătate Publică Bistrița-Năsăud, pentru concursul de off-road organizat duminică. Amenda a fost aplicată “pe persoană fizică” organizatorului, pentru că nu s-au respectat regulile de protecție în stare de alertă.
Primarul a primit o amendă de 1000 de lei. Sancțiunea e una banală și arată că, de fapt, organizarea unui eveniment cu peste 1500 de oameni, fără niciun fel de regulă impusă de autorități costă mai puțin decât un eveniment cu teste la intrare sau verificări suplimentare, care descurajează participanții și spectatorii.
Directorul Direcției de Sănătate Publică, dr Anca Andrițoiu a confirmat pentru Bistrița Express faptul că primarul Hognogi a fost amendat: ” a primit o amendă de 1000 de lei în nume personal”. La solicitarea Bistrița Express șefa DSP a explicat că primarul în calitate de presedintele al comisiei care avizează local organizarea unor astfel de evenimente, dar și în cea de președinte al comitetului pentru situații de urgentă Spermezeu ar fi trebuit să stabilească regulile de organizare și măsurile în funcție de ultimele reglementari in materie de evenimente sportive și publice ale Guvernului si să se asigure că sunt respectate.
Directorul DSP spune că, dacă, la un alt eveniment sportiv organizat recent în comună, cel al unui campionat de fotbal primarul s-a consultat cu DSP-ul pentru reguli și le-a respectat de data aceasta n-a mai făcut-o : ” el trebuia să stie în calitatea de presedinte al comisiei de avizare, și în cea de președinte al CLSU care sunt regulile, să le respecte pe cele din hotărârile Guvernului, nu trebuia sa inventeze nimic. A trimis doar vineri o hârtie la Prefectură ca organizează si atât, însă nu a sunat să mai întrebe ceva.” a mai spus Anca Andrițoiu.
CELE MAI CITITE ȘTIRI
ULTIMELE COMENTARII
Baias Simion
27.06.2026Bună ziua, sunt interesat pentru zona Beclean
la articolul Se fac angajări la Aquabis. Șase posturi disponibile
Class
27.06.2026Oare au avut autorizație de zbor cu drona??
la articolul Un traficant de droguri urmărit internațional a fost prins într-un apartament din Bistrița (VIDEO)
Monica Sasarmana
26.06.2026Se vede profesionalismul și echidistanța presei bistrițene hrănite cu bani PSD, Timp Online nu a suflat o vorbă de aventura imbecilă a acestui trepăduș PSD, la fel nici un comunicat al poliției sau Primăriei, sunt brusc orbi și surzi cu toții, dar las că vin alegeri...
la articolul Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”
Popică Suciu
26.06.2026Las că vin alegerile hienelor ! Vă vedem atunci haită PSD !
la articolul Deputatul Daniel Suciu, către PNL: "Iar v-ați sucit și veniți cu Siegfried. Mama ei de seriozitate!"
COMENTARII