Șoferi băuți și drogați prinși la volan pe drumuri din Bistrița-Năsăud
Dosare penale la regimul rutier înregistrate de către polițiștii Secțiilor de poliție Rurală
La data de 19 noiembrie a.c., polițiștii Secției 5 Poliție Rurală Petru Rareș au oprit pentru control pe Drumul Județean 170 un autoturism condus de un tânăr de 20 de ani din Breaza.
În urma testării cu aparatul din dotare, au reieșit indicii cu privire la posibila prezență a substanțelor psihoactive. Menționăm că aceasta nu reprezintă probă în cadrul dosarului penal, persoana fiind condusă la o unitate medicală, pentru recoltarea de probe biologice, în vederea stabilirii cu exactitate a consumului unor substanțe interzise.
Având în vedere cele constatate, polițiștii Secției 5 Poliție Rurală Petru Rareș au întocmit un dosar penal cu privire la infracțiunea de conducerea unui vehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe.
***
La data de 18 noiembrie a.c., polițiștii din cadrul Secției 6 Poliție Rurală Năsăud și cei ai Compartimentului Rutier Năsăud au desfășurat activități de supraveghere și control al traficului rutier pe Drumul Comunal Valea Anieșului în Anieș.
Pentru control a fost oprit un autoturism condus de un bărbat de 43 de ani din localitate.
Întrucât șoferul emana halena alcoolică, polițiștii au dispus testarea acestuia cu aparatul etilotest, rezultând o concentrație de 0.49 mg/l alcool în aerul expirat. Bărbatul a fost condus la spital unde i-au fost recoltate mostre biologice de sânge, în vederea stabilirii alcoolemiei.
Cercetările sunt continuate de către polițiștii din cadrul Secției 7 Poliție Rurală Sângeorz-Băi în cadrul unui dosar penal cu privire la infracțiunea de conducerea unui vehicul sub influenta alcoolului sau a altor substanțe.
***
La data de 18 noiembrie a.c., polițiștii Secției 7 Poliție Rurală Sângeorz-Băi au oprit
în trafic, pe Drumul Național 17D, în Maieru, o autoutilitară.
La volan a fost identificat un bărbat de 42 de ani din Anieș. Acesta fost testat cu aparatul alcooltest, rezultând valoarea de 0,44 mg/l alcool pur în aerul expirat.
Conducătorul auto a fost condus la spital unde i-au fost prelevate mostre biologice de sânge, în vederea stabilirii alcoolemiei.
Cercetările sunt continuate de către polițiștii din cadrul Secției 7 Poliție Rurală Sângeorz-Băi în cadrul unui dosar penal întocmit cu privire la infracțiunea de conducerea unui vehicul sub influenta alcoolului sau a altor substanțe.
CELE MAI CITITE ȘTIRI
ULTIMELE COMENTARII
John
18.08.2026Iar nu ți-ai luat medicamentele mătușă isterică, iar scoți nimicuri pe bot, hai sictir hienă PSD !
la articolul Monica Săsărman: "Președintele Curții Constituționale, doamna Tănăsescu, răspunde comenzii politice a lui Bolojan"
Rus
17.08.2026Credeți că asta este mai bun?👎
Hasmasan
17.08.2026Nu ți-e rușine, cărător de servietă? Ce ai scăzut tu, papagal pesedist? Poate nivelul de trai al românilor! Din cărătorul de servietă și șoferul personal al "mentorului" Moldovan, ai ajuns ministrul Energiei și unealta băieților deștepți din sectorul energetic.
la articolul Prețul motorinei a scăzut, după o inițiativă a deputatului Bogdan Ivan
Adi Veștean
17.08.2026Poate și bursa va crește dupa intervenția divină a lui Ivan ăsta, hai sictir trepădușule avid funcții și de minciuni crezi că nu te vede lumea ce pramatie ești ?
la articolul Prețul motorinei a scăzut, după o inițiativă a deputatului Bogdan Ivan
COMENTARII