Simpozionul Internațional de Pictură „Școala de la Bistrița” 2025

Simpozionul Internațional de Pictură „Școala de la Bistrița” 2025, ediția a XI-a, reunește și în acest an un număr impresionant de artiști români și internaționali într-un cadru de creație, reflecție și colaborare. Proiectul este cofinanțat de Consiliul Județean Bistrița-Năsăud și Primăria Municipiului Bistrița, prin Centrul Județean pentru Cultură Bistrița-Năsăud și Centrul Cultural Municipal „George Coșbuc” Bistrița, în parteneriat cu Uniunea Artiștilor Plastici din România.

„Școala de la Bistrița” este un spațiu de creație colectivă ce promovează dialogul intercultural și experimentul vizual, reunind artiști consacrați și tineri creatori din diverse medii artistice și geografice. Timp de două săptămâni, Colibița devine un veritabil atelier viu al artei contemporane.

Participă artiștii:

Seria 1 (30 iunie – 6 iulie):

Adina Mocanu, Alexandru Șerban, Antigona Silvia Rogozea (critic de artă), Aurel Marian, Cătălin Burcea, Crina Stănescu, Dumitru Macovei, Eugen Alupopanu, Georgiana Cotuțiu, Gerry Luisett (DE), Loredana Chiș, Loredana Stancu, Lucia Călinescu, Macedon Retegan, Marcel Lupșe, Maria Gliga, Mariana Moldovan, Marinela Mântescu, Marius Barb Barbone, Maurice Mircea Novac, Martina van de Gey (DE), Mihai Chiuaru, Paul Târziu, Radu Hangan, Sarah Raluca Miulescu, Ștefan Pelmuș, Valentin Codoiu, Vasile Rață, Vasile Tolan, Vioara Dinu.

Seria 2 (7–13 iulie):

Adrian Crișmaru, Alexandru Gavrilaș, Anca Boieru, Bogdan Pelmuș, Costin Brăteanu, Cristian Târnovan, Daniela Bandalac, Delia Călinescu Zoița, Dorothea Fleiss (DE), Eusebiu Josan, George Cernat, Georgiana Manea Josan, Iren Ivanova (DE), Kerstin Borchardt (DE), Macanache, Magdalena Pelmuș, Marian Coman, Mihai Gitman, Mirela Trăistaru, Mitruț Peiu, Olimpiu Bandalac, Petru Lucaci, Raluca Ilaria Demetrescu, Raluca Mărginean, Rodica Crișmaru, Sever Moldovan, Vlad Octavian Bodașcă.

Proiectul este coordonat de Marcel Lupșe și Eugen Alupopanu.

COMENTARII


CELE MAI CITITE ȘTIRI


ULTIMELE COMENTARII

Virgiluț R

16.06.2026

Cum am mai zis, trebuie chiar să mai moară cineva ca scările alea proiectate împotriva siguranței utilizatorului să fie definitiv închise? Câte accidente trebuie să se întâmple în continuare ? Primăria ar trebui să fie garanta siguranței cetățenilor, nu să ne de...

O femeie s-a accidentat pe scările rulante din Decebal

Runcan Mihaela

15.06.2026

Moldoveni nebuni ..de ăștia tre sa te ferești in trafic că de Draku .E plină Europa de ei circula că nebuni.

Care e starea victimelor accidentului din Mureşenii Bârgăului

Nelu Ciunta

15.06.2026

„Dacă vrei să ajungi departe în furăciuni, mergi în haită!” cred ca așa era mesajul domnule Ivan Turbincă a lu Ciolacu. Rușine PSD și rușine Bistrița-Năsăud dovediți mereu că sunteți un județ zero în Transilvania, după Sălaj, măcar pe la Sălaj trece o a...

Bogdan Ivan, noul președinte al PSD Bistrița-Năsăud: "Dacă vrei să ajungi departe, mergi în echipă!"

Daniel

14.06.2026

Acest site folosește cookies

Alegeți care tipuri de cookies să fie utilizate; site-ul folosește cookies pentru a examina traficul și activitățile utilizatorilor de pe acest web-site, pentru marketing și pentru a oferi funcționalitate de tip social media. Citește mai multe despre cookie-uri

Necesare
Funcționalitate
Analiză
Marketing