Ședința Colegiului Prefectural: Creșterea ratei de vaccinare, situația din Spitalul Județean de Urgență Bistrița
Ședința Colegiului Prefectural din luna octombrie a avut în prim-plan aspectele pozitive ale creșterii ratei de vaccinare. De asemenea, managerul Gabriel Lazany, directorul medical, Maria Gabriela Deak, medicul primar boli infecțioase, Bleoca Lavinia au prezentat situația din Spitalul Județean de Urgență Bistrița și confirmarea prin intermediul unui videoclip pro-vaccinare filmat în incinta spitalului. Alte subiecte […]
Ședința Colegiului Prefectural din luna octombrie a avut în prim-plan aspectele pozitive ale creșterii ratei de vaccinare. De asemenea, managerul Gabriel Lazany, directorul medical, Maria Gabriela Deak, medicul primar boli infecțioase, Bleoca Lavinia au prezentat situația din Spitalul Județean de Urgență Bistrița și confirmarea prin intermediul unui videoclip pro-vaccinare filmat în incinta spitalului.
Alte subiecte atinse
- Argumentele medicului specialist în obstetrică-ginecologie, Lucian Colța, potrivit căruia nu există riscuri pentru vaccinarea femeilor gravide. Acesta a transmis:
“La începutul pandemiei, gravidele nu reprezentau o populație cu un risc major de dezvoltare a unei forme grave de boală, însă acum există forme foarte grave în rândul acestora.Vaccinarea este importantă în rândul femeilor însărcinate și nu spun doar eu acest lucru. Este poziția unanimă a organizațiilor profesionale la nivel național. Nu există motive pentru care gravidele să refuze să se vaccineze, deoarece nu apar efecte secundare și nu există niciun fel de risc. Vaccinul nu reprezintă un pericol, mai degrabă, gravidele sunt la risc să dezvolte forme grave, iar infecția cu COVID-19 poate să ducă la infertilitate”, a precizat dr. Lucian Colța.
- Exemplele de bună practică prin prezentarea a doi alpiniști din județ;
- Informarea asupra stadiului pregătirii drumurilor naționale și județene pentru sezonul rece.
Instituția Prefectului a creat o serie de videoclipuri pro vaccinare care au avut un impact semnificativ.
,,Cifrele au crescut de 5-6 ori pentru vaccinarea cu prima doză în județ. Suntem în a treia zi în regimul noilor restricții. Este foarte important să ne asigurăm că măsurile noi sunt respectate. Așa vom reuși nu doar să frânăm răspândirea virusului, dar și să asigurăm ritmuri alerte ale vaccinării, singura cale pe care o avem pentru a reveni la normalitate, așa cum s-a întâmplat în țările care au vaccinat masiv. De aceea fac un apel la dumneavoastră, șefii instituțiilor deconcentrate, a celor care lucrează cu publicul și celor din mediul privat: să nu lăsăm garda jos, chiar dacă nu e plăcut să ne confruntăm cu reacții de respingere. Haideți SĂ NU PIERDEM și acest RESTART pe care-l avem”, a declarat prefectul Stelian Dolha.

CELE MAI CITITE ȘTIRI
ULTIMELE COMENTARII
Monica Sasarmana
26.06.2026Se vede profesionalismul și echidistanța presei bistrițene hrănite cu bani PSD, Timp Online nu a suflat o vorbă de aventura imbecilă a acestui trepăduș PSD, la fel nici un comunicat al poliției sau Primăriei, sunt brusc orbi și surzi cu toții, dar las că vin alegeri...
la articolul Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”
Popică Suciu
26.06.2026Las că vin alegerile hienelor ! Vă vedem atunci haită PSD !
la articolul Deputatul Daniel Suciu, către PNL: "Iar v-ați sucit și veniți cu Siegfried. Mama ei de seriozitate!"
Șofer -Șincai
25.06.2026Cretinul ăsta mincinos nu dă prioritate autobuzului, el e șeful, de fapt un lacheu PSD de doi lei
la articolul Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”
Burduhos Ana valeria
24.06.2026Cum fac aplicatia
la articolul AQUABIS lansează aplicația mobilă pentru clienți. Facturile, plățile și transmiterea indexului, direct de pe telefon
COMENTARII