Secretarul de stat Diana Morar anunță pedepse mai mari pentru cei care nu respectă izolarea sau carantina

“Împreună cu colegii din conducerea ministerului, am participat ieri, alături de dl. Ministru Catalin Predoiu, la ședința de guvern in format videoconferința, in care Ministerul Justiției a promovat proiectul de OUG vizând modificarea Legii nr. 286/2009 privind Codul Penal”, a anunțat secretarul de stat din ministerul Justiției, Diana Morar. Modificările vizează majorarea limitelor de pedeapsa, […]

“Împreună cu colegii din conducerea ministerului, am participat ieri, alături de dl. Ministru Catalin Predoiu, la ședința de guvern in format videoconferința, in care Ministerul Justiției a promovat proiectul de OUG vizând modificarea Legii nr. 286/2009 privind Codul Penal”, a anunțat secretarul de stat din ministerul Justiției, Diana Morar.

Modificările vizează majorarea limitelor de pedeapsa, introducerea unor fapte noi in sfera dreptului penal, precum și introducerea unei forme agravate, in privința infracțiunilor prevăzute in Codul Penal la art. 352 (zădărnicirea combaterii bolilor) și art.326 (falsul in declarații). De asemenea s-a definit termenul de “carantina”.

“Urgența instituirii acestui cadru normativ destinat asigurării prin intermediul normelor de drept penal a respectării măsurilor instituite pentru limitarea răspândirii infectiei cu SARS-CoV-2, își găsește justificarea in amploarea crescută a cazurilor in care se încalcă de către persoanele fata de care s-au dispus măsurile de carantina instituționalizată sau de izolare la domiciliu, măsura instituita, pe rolul parchetelor, aceste tipuri de cauze, cunoscând o creștere semnificativă in ultimele zile”, a spus Diana Morar.

COMENTARII


CELE MAI CITITE ȘTIRI


ULTIMELE COMENTARII

Monica

28.06.2026

Săsărmanca, mătușa crizată cu andrele pierdute de nervi aleasă, mult succes spre uitare definitivă hienelor PSD ! Felicitată de big zero impostorul Ivan, mori de râs

Monica Săsărman, aleasă în funcția de vicepreședinte OFSD la nivel național

Baias Simion

27.06.2026

Bună ziua, sunt interesat pentru zona Beclean

Se fac angajări la Aquabis. Șase posturi disponibile

Class

27.06.2026

Monica Sasarmana

26.06.2026

Se vede profesionalismul și echidistanța presei bistrițene hrănite cu bani PSD, Timp Online nu a suflat o vorbă de aventura imbecilă a acestui trepăduș PSD, la fel nici un comunicat al poliției sau Primăriei, sunt brusc orbi și surzi cu toții, dar las că vin alegeri...

Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”

Acest site folosește cookies

Alegeți care tipuri de cookies să fie utilizate; site-ul folosește cookies pentru a examina traficul și activitățile utilizatorilor de pe acest web-site, pentru marketing și pentru a oferi funcționalitate de tip social media. Citește mai multe despre cookie-uri

Necesare
Funcționalitate
Analiză
Marketing