Se pune pe roate Domeniul Ciclabil din Bistrița-Năsăud! Primele 20 de circuite turistice din Poarta Transilvaniei

Se pune pe roate Domeniul Ciclabil Poarta Transilvaniei. La prima întâlnire a grupului de lucru pentru dezvoltarea acestuia, s-au prezentat peste 20 de circuite turistice posibile. Fiecare dintre ele având o “foaie de parcurs” cu informații utile: • denumirea traseului • dificultate • itinerar • distanța • diferență de nivel • altitudine minimă/maximă • […]

Se pune pe roate Domeniul Ciclabil Poarta Transilvaniei. 
 
La prima întâlnire a grupului de lucru pentru dezvoltarea acestuia, s-au prezentat peste 20 de circuite turistice posibile. Fiecare dintre ele având o “foaie de parcurs” cu informații utile:
• denumirea traseului
• dificultate
• itinerar
• distanța
• diferență de nivel
• altitudine minimă/maximă
• tipul de suprafață
• pentru ce tip de bicicletă este potrivit [ de ex. MTB, gravel ]
• perioada potrivită pentru parcurgere
• obiectivele turistice care pot fi vizitate pe traseu și
• descriere în amănunt.
 
De știut:
 
Acest proiect aduce împreună pasionați de ciclism, specialiști, reprezentanți ai Asociațiilor de profil și din partea Consiliului Județean Bistrița-Năsăud, care gestionează grupul de lucru.
Ciclotraseele vor străbate regiunile turistice, zonele montane sau alte zone din județul Bistrița-Năsăud care, prin obiectivele turistice naturale, culturale, istorice, prin peisaj și alte asemenea, sunt de interes turistic, în vederea conectării acestor zone între ele.
Dezvoltarea cicloturismului la nivelul județului Bistrița-Năsăud, constând în crearea, amenajarea și omologarea unor trasee de cicloturism la nivel local, va aduce numeroase beneficii precum: generarea de venituri suplimentare la nivelul agenților economici, creșterea numărului de întreprinderi mici și mijlocii specifice și adiacente sectorului turistic, creșterea circulației turistice în zonele străbătute de trasee și crearea de noi locuri de muncă.
Tototdată, va avea un impact pozitiv asupra destinațiilor traversate de rute, stimulând dezvoltarea comunităților, ducând astfel la creșterea nivelului de trai al locuitorilor județului Bistrița-Năsăud.
Vă mulțumim pentru colaborare!
 
Următoarea întâlnire a grupului de lucru va avea loc la începutul lunii Februarie.

COMENTARII

B-

în 30.01.2021 ora 11:09:36 Balan Marius -Horea a scris:

Lasă un răspuns

Tate mandre , insa rotile de la bitical se vor impotmoli in cele 4.000 de depozite de gunoaie aruncate ilegal in tot judetul. Iarasi puneti boii inaintea carului si vreti sa faceti turism printre mocicosaguri. Halal prioritati ! Cine se ocupa totusi de starea MEDIULUI conditie esentiala pt. un turism civilizat occidental nu de lumea a treia .


CELE MAI CITITE ȘTIRI


ULTIMELE COMENTARII

Monica

28.06.2026

Săsărmanca, mătușa crizată cu andrele pierdute de nervi aleasă, mult succes spre uitare definitivă hienelor PSD ! Felicitată de big zero impostorul Ivan, mori de râs

Monica Săsărman, aleasă în funcția de vicepreședinte OFSD la nivel național

Baias Simion

27.06.2026

Bună ziua, sunt interesat pentru zona Beclean

Se fac angajări la Aquabis. Șase posturi disponibile

Class

27.06.2026

Monica Sasarmana

26.06.2026

Se vede profesionalismul și echidistanța presei bistrițene hrănite cu bani PSD, Timp Online nu a suflat o vorbă de aventura imbecilă a acestui trepăduș PSD, la fel nici un comunicat al poliției sau Primăriei, sunt brusc orbi și surzi cu toții, dar las că vin alegeri...

Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”

Acest site folosește cookies

Alegeți care tipuri de cookies să fie utilizate; site-ul folosește cookies pentru a examina traficul și activitățile utilizatorilor de pe acest web-site, pentru marketing și pentru a oferi funcționalitate de tip social media. Citește mai multe despre cookie-uri

Necesare
Funcționalitate
Analiză
Marketing