Se majorează tarifele de parcare în municipiul Bistrița
Un proiect de hotărâre privind majorarea tarifelor de parcare în municipiul Bistrița va fi supus votului Consiliului Local, în ședința din data de 28 octombrie. Conform proiectului, se vor majora atât tarifele pentru parcările rezidențiale, cât și pentru cele cu plată: Dacă proiectul va fi aprobat, noile tarife vor fi, pentru parcările cu plată, din […]
Un proiect de hotărâre privind majorarea tarifelor de parcare în municipiul Bistrița va fi supus votului Consiliului Local, în ședința din data de 28 octombrie. Conform proiectului, se vor majora atât tarifele pentru parcările rezidențiale, cât și pentru cele cu plată:
Dacă proiectul va fi aprobat, noile tarife vor fi, pentru parcările cu plată, din oraș:
-2 lei pentru 30 minute;
-3 lei pentru 1 oră;
-20 lei pentru 1 zi;
prin transmitere SMS: 0,35 euro + TVA/30 minute, din care se virează Primăriei Bistrița 1,35 lei/SMS; 0,55 euro + TVA/oră, din care se virează Primăriei Bistrița 2,12 lei/SMS; abonamentele de parcare ar urma să crească la 70 lei/lună, 180 lei/trimestru, 250 lei/semestru și 480 lei/an.
Tarifele pentru utilizarea parcărilor de reşedinţă vor fi următoarele:
-20 lei/loc de parcare/lună, respectiv 240 lei/loc de parcare/an pentru persoane fizice;
-35 lei/loc de parcare/lună, respectiv 420 lei/loc de parcare/an pentru persoane juridice;
-25 lei/loc de parcare/lună, respectiv 300 lei/loc de parcare/an pentru persoanele care solicită loc de parcare pentru al doilea sau mai multe autovehicule;
-40 lei/loc de parcare/lună, respectiv 480 lei/loc de parcare/an pentru persoane fizice şi 50 lei/loc de parcare/lună, respectiv 600 lei/loc de parcare/an pentru persoane juridice, pentru locurile de parcare acoperite.
Tarifele ar urma să fie majorate de la 1 ianuarie 2022.
CELE MAI CITITE ȘTIRI
ULTIMELE COMENTARII
Șofer -Șincai
25.06.2026Cretinul ăsta mincinos nu dă prioritate autobuzului, el e șeful, de fapt un lacheu PSD de doi lei
la articolul Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”
Burduhos Ana valeria
24.06.2026Cum fac aplicatia
la articolul AQUABIS lansează aplicația mobilă pentru clienți. Facturile, plățile și transmiterea indexului, direct de pe telefon
Marceluș - Buzău
24.06.2026Mare ipocrit și impostor ești Ivane, taică ! Înafară să debitezi nimicuri, badoace goale de limbaj și să fabulezi cât cuprinde, ce îți mai place ție? Ce rușine că ești bistrițean !
la articolul Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”
Fagarasan Olimpiu
24.06.2026E lăudată inițiativa lor. Dar de ce tocmai în Apple app store direct in ios 18, de ce nu sin ios 16... 17.? Sa o folosească doar unii și alții nu? Mulțumesc
la articolul AQUABIS lansează aplicația mobilă pentru clienți. Facturile, plățile și transmiterea indexului, direct de pe telefon
COMENTARII