Se conturează o grupă de taekwondo pentru copiii din Căianu Mic
“Taekwondo-ul și beneficiile lui! Astăzi, am primit vizita domnului Marius Muti, un practicant cu experiență din domeniul artelor marțiale, precum Taekwondo!”, a anunțat primarul comunei Căianu Mic, Paul Știr. Marius Muti, este președinte și instructor al Clubului Sportiv Ilyo din Bistrița. A participat la cursuri de pregătire și specializare de Taekwondo WTF în Coreea de […]
“Taekwondo-ul și beneficiile lui! Astăzi, am primit vizita domnului Marius Muti, un practicant cu experiență din domeniul artelor marțiale, precum Taekwondo!”, a anunțat primarul comunei Căianu Mic, Paul Știr.
Marius Muti, este președinte și instructor al Clubului Sportiv Ilyo din Bistrița. A participat la cursuri de pregătire și specializare de Taekwondo WTF în Coreea de Sud, la Kyung Hee University din Suwon, fiind primul instructor român care a participat la astfel de cursuri în Coreea.
“Am discutat despre posibilitatea înființării unor grupe de copii pentru practicarea acestui sport și în comuna noastră! Taekwondo este o artă marțială de origine coreeană ajunsă în timp sport olimpic! Beneficiile practicării Taekwondo-ului sunt multiple: disciplină, construirea respectului față de societate, dezvoltarea încrederii în sine, dezvoltarea atenției mentale, creșterea concentrației, îmbunătățirea stării generale de sănătate, a mobilității articulare, terapie pentru copii cu ADHD, îmbunătățirea reflexelor, pierderea în greutate, etc!”, a transmis primarul Paul Știr.
“Având în vedere că, anul acesta vom finaliza lucrările la Sala de Sport din Căianu Mic, în perioada următoare vom veni și cu alte propuneri sau idei care țin de domeniul sportului și practicarea diferitelor tipuri de sport pe plan local, de către cei mici, cât și de către cei mari! În prezent, comuna noastră, beneficiază de două terenuri de fotbal și handbal, sintetice cu nocturnă, iar în continuare ne vom concentra pe amenajarea unui număr de două terenuri sintetice cu nocturnă pentru tenis de câmp și volei și un teren sintetic cu nocturnă pentru fotbal și handbal! Sala de sport, care este în curs de realizare, va beneficia de suprafață de joc multisport pentru fotbal, handbal, tenis, baschet si volei! Prieteni dragi, aștept propuneri sau sugestii din partea dumneavoastră în acest sens!”, a concluzionat primarul Paul Știr.
CELE MAI CITITE ȘTIRI
ULTIMELE COMENTARII
Învan Bogdan
22.06.2026Adică dacă pui un imbecil needucat în funcții în care face zero, ajunge el să aibă în CV că a „deținut o vastă experiență”???? Adică habar nu ai să repari trei cauciucuri, te dă afară șefu, dar tu zici am experienta maximă deja am trei cauciucuri la activ. ...
la articolul Diana Morar, propusă vicepremier. Bogdan Ivan, ministru al Energiei în Guvernul Veștea
Diana - Romsilva
22.06.2026E de tot râsul ce scrieți „Politicianul bistrițean aduce o experiență ministerială diversă, după ce a gestionat în trecut portofoliile de la Digitalizare, Economie și Energie” Urmează ministerul Sănătații apoi al Apărării și apoi un tomberon pentru acest i...
la articolul Diana Morar, propusă vicepremier. Bogdan Ivan, ministru al Energiei în Guvernul Veștea
ecologistul
22.06.2026No si care-i baiuu ? Vine si asta sa mance ceva ca doara nu s-a culca cu burta goala. Lasati isteriile , si invatati odata ca nu suntem singuri sub soare si numai fitele noastre conteaza. Traiasca MARIA SA URSUL !
la articolul Un urs într-o gospodărie din localitatea Petriș
Versace Horea
22.06.2026Capitala a ceeee???? A modei ??? Să mori de râs nu alta, Turnu Dogarilor și doage gen Botezatu, Lazania așa zice el că e capitala modei
la articolul Bistrița va fi capitala modei, cu Cătălin Botezatu și 25 de designeri internaționali
COMENTARII