SĂPTĂMÂNA PATIMILOR- MARȚI: Samariteanul n-a fost numai bun ci şi atent: a ştiut să vadă
Marțea cea mare, ziua în care, prin Pilda celor 10 fecioare, Hristos ne face atenți : fiți pregătiți prin fapte bune pentru întâmpinarea Mirelui ceresc, să fim alcătuiți prin faptele nostre cele bune ca să putem lua parte la ospățul cel veșnic. Bun, despre asta se vorbește în Evanghelii, eu vreau doar să vorbesc despre […]
Marțea cea mare, ziua în care, prin Pilda celor 10 fecioare, Hristos ne face atenți : fiți pregătiți prin fapte bune pentru întâmpinarea Mirelui ceresc, să fim alcătuiți prin faptele nostre cele bune ca să putem lua parte la ospățul cel veșnic. Bun, despre asta se vorbește în Evanghelii, eu vreau doar să vorbesc despre faptul că prezentul nu mai are nicio legătură cu cerințele din Evanghelii. Îmi amintesc că în urmă cu mai mult timp, pe vremea când consumam cantități impresionate de literature SF și Fantatasy, am citit o nuvelă în care ridicarea la ceruri s-a produs efectiv iar Hristos era doar o hologramă, 5 D.
Din păcate, pentru toți cei care s-au ridicat la Ceruri, finalul nu a fost unul deloc fericit, așa cum bănuiți. Fizic, vorbind, nu suntem pregătiți pentru nimic, iar, tocmai vă spun că lumea asta a devenit o nenorocită de făcătură, un dans isteric al superficialității mereu zâmbitoare, fake-uri peste fake-uri, doar ambalaje fără conținut. Asta nu e lumea care să suporte Marea Transformare, iar dacă ea va exista, va fi vorba doar de tehnologie, mai ales că, unii trăiesc déjà virtual, rupând, tot mai des punțiile cu realitatea. Ce văd acum oamenii? Doar interesul imediat și avatarul din rețea. Flămânzi de efemer și de tehnologie, nu ne vom putea ridica nici măcar un centimetru, un singur centimetru de la sol, iar de fugit nu vom putea face aceasta: nu vom avea unde, nu vom avea cum. Lumea lui ALS OB, a lui Voicu Bugariu, trăirea „psihică” a nenumărate vieți, la alegere, prin conservarea trupului pe termen nelimitat.
Nu mai e mult, pare-mi-se. Dincolo de toate astea e neantul, nimicul, pentru că vor dispărea toate punctele de referință și treptele valorice. Elementara deşteptăciune e o îndatorire. Mai ales pentru un creştin care trebuie să fie mereu atent la ispite. Iar prostia este o ispită… Neştirea, îndobitocirea, trecerea oarbă prin viaţă şi printre lucruri sau trecerea nepăsătoare sunt de la diavol. Samariteanul n-a fost numai bun ci şi atent: a ştiut să vadă. – Nicolae Steinhardt.
CELE MAI CITITE ȘTIRI
ULTIMELE COMENTARII
Burduhos Ana valeria
24.06.2026Cum fac aplicatia
la articolul AQUABIS lansează aplicația mobilă pentru clienți. Facturile, plățile și transmiterea indexului, direct de pe telefon
Marceluș - Buzău
24.06.2026Mare ipocrit și impostor ești Ivane, taică ! Înafară să debitezi nimicuri, badoace goale de limbaj și să fabulezi cât cuprinde, ce îți mai place ție? Ce rușine că ești bistrițean !
la articolul Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”
Fagarasan Olimpiu
24.06.2026E lăudată inițiativa lor. Dar de ce tocmai în Apple app store direct in ios 18, de ce nu sin ios 16... 17.? Sa o folosească doar unii și alții nu? Mulțumesc
la articolul AQUABIS lansează aplicația mobilă pentru clienți. Facturile, plățile și transmiterea indexului, direct de pe telefon
Covrig - Mizil
23.06.2026Unde e tăticu tău Ciolacu, beclenarule ? Vezi că polonezii nu sunt din ăia cu muștar, păcat că nu te cunosc deloc, că ar fi mers mai bine să fie primiți de portarul de la Bălăceanca
la articolul Senatorul Cristian Nicula a primit în Parlament o delegație a Consiliului Național al Camerelor Agricole din Polonia
COMENTARII