
Românii își vor petrece Crăciunul și Revelionul, așa cum era de așteptat, în stare de alertă
În urma ședinței Comitetului Național pentru Situații de Urgență, secretarul de stat în MAI, Raed Arafat, a anunțat că starea de alertă va fi prelungită cu 30 de zile. Vor trebui respectate, în continuare, măsurile de distanțare fizică, inclusiv de Revelion. Cea mai importantă dintre reguli – circulația după ora 23.00 doar cu motiv întemeiat. […]
În urma ședinței Comitetului Național pentru Situații de Urgență, secretarul de stat în MAI, Raed Arafat, a anunțat că starea de alertă va fi prelungită cu 30 de zile.
Vor trebui respectate, în continuare, măsurile de distanțare fizică, inclusiv de Revelion.
Cea mai importantă dintre reguli – circulația după ora 23.00 doar cu motiv întemeiat. Asta înseamnă că nu vor fi organizate petreceri în stradă în noaptea dintre ani.
Raed Arafat a precizat că a fost adăugată o măsură nouă: „În vederea limitării răspândirii infecțiilor cu SARS-CoV-2, organizarea și desfășurarea activității operatorilor de transport pe cablu care deservesc pârtiile de schi, se realizează în condițiile stabilite prin ordin comun al Ministrului Sănătății și al Ministrului Economiei, Energiei și Mediului de Afaceri.”
În privința colindatului de Crăciun, Raed Arafat a spus: ”Sfatul este evitați acest lucru, chiar dacă e o tradiție, mersul din casă în casă, mai intri în casă, mai stai un pic, riscul de infecție crește mult”.
Despre tăiatul porcului, el a afirmat că nu este „scris nicăieri” că această activitate este interzisă.
Întrebat dacă românii vor sta în case de Revelion, secretarul de stat a punctat: ”Nu vor fi festivități. Putem să punem multe ipoteze. Regulile sunt clare. Cei care vor intra în contact cu mai multe persoane se pun pe ei în pericol, recomandarea este să se evite aceste acțiuni”, făcând referire la posibilitatea ca oamenii să poată ieși la miezul nopții pe stradă.
CELE MAI CITITE ȘTIRI
ULTIMELE COMENTARII
Lupșe Carmen
15.09.2025De acord cu petitua
la articolul BISTRIŢA. Petiție împotriva zgomotului produs de motociclete noaptea
Ana
10.09.2025Pentru Alina- sunt centre pentru a doua sansa - termini 8 clase, pe urma seral -liceu! Pentru mai multe detalii poti merge la inspectoratul scolar sa intrebi.
Dori
10.09.2025Doamne ajuta!!! N a durat decat 5 ani...
la articolul Se extinde şi se modernizează reţeaua de iluminat pe mai multe străzi din Bistriţa
Alina
10.09.2025Bună ziua, numele meu este Alina, am 33 de ani și sunt interesată de cursul pentru infirmieră. Aș dori să știu dacă pot aplica în cazul în care am doar clasele 1-7, fără o diplomă de terminare a clasei a 8-a. Ce pot face în acest caz?
COMENTARII