“România, te iubesc”. Primarul unei comune din Bistrița-Năsăud a dus la analize apă din comerț (VIDEO)

Județul Bistrița-Năsăud a apărut duminică într-un reportaj la Pro TV, la emisiunea “România, te iubesc”. Apa trece, mizeria rămâne” – PARTEA A 2-A. În loc de rețele noi cu surse de apă curată, cu investiții moderne, finanțate din fonduri europene, autoritățile au lăsat numai promisiuni în cele mai multe dintre comunități. Abia 35% din satele românești […]

Județul Bistrița-Năsăud a apărut duminică într-un reportaj la Pro TV, la emisiunea “România, te iubesc”.

Apa trece, mizeria rămâne” – PARTEA A 2-A. În loc de rețele noi cu surse de apă curată, cu investiții moderne, finanțate din fonduri europene, autoritățile au lăsat numai promisiuni în cele mai multe dintre comunități. 

Abia 35% din satele românești au rețele de apă. Iar informația este parțial corectă, pentru că în această centralizare intră și localități în care rețeaua acoperă doar câteva străzi. Iată-ne în 2021, cu sute și sute de comune în care oamenii beau mai departe apă din fântâni și izvoare despre care nu știu că sunt contaminate. Pur și simplu nu au alternativă.

Localnicii din comuna Rebra au o stație făcută în 2009, dar primesc la robinet…apă menajeră. Primarul comunei Rebra, Ștefan Danci, a povestit cum, în anul 2009, a dus la analize apă cumpărata din magazin. Mai mult, spune că aceleași lucru a făcut și pentru un alt primar din județ.

“Bacteriologic, microbiologic, are anumite componente care sunt, de multe ori, mari: clor rezidual liber, enterococi. Nu iese la marea majoritate a localităților, noi am monitorizat și din fântâni, am luat și din fântâni și am dus și nici acelea nu au ieșit bine. De lângă stadionul din Bistrița am luat, eram în Bistrița și trebuia să duc apa la analize, la Satu Mare. Ce am găsit rapid, am luat! M-a rugat și primarul din Leșu, amândoi am derulat aceste proiecte și am luat două sticle: pe una am scris Leșu, pe una am scris Rebra. Nu le-am luat din același loc, ca să nu fie la fel”, a explicat primarul Ștefan Danci.

Vedeți aici reportajul!

 

COMENTARII

P�

în 22.03.2021 ora 16:14:35 Profilul unui primar șmecher a scris:

Lasă un răspuns

Acesta este un primar șmecher. Șmecher-prost cum spuneau bătrânii. Dar mai proști sunt cei care-l votează. Că fiecare comună are primarul pe care-l merită. – No, vezi că și după tine bem apă? o să-i zică acuma lăudătorii. – Ni, mă, ghineșcă-i din Răbra, vor striga defăimătorii prin târgul de marhă. – Voi aveți amu apă bună? – Canci!


CELE MAI CITITE ȘTIRI


ULTIMELE COMENTARII

Baias Simion

27.06.2026

Bună ziua, sunt interesat pentru zona Beclean

Se fac angajări la Aquabis. Șase posturi disponibile

Class

27.06.2026

Monica Sasarmana

26.06.2026

Se vede profesionalismul și echidistanța presei bistrițene hrănite cu bani PSD, Timp Online nu a suflat o vorbă de aventura imbecilă a acestui trepăduș PSD, la fel nici un comunicat al poliției sau Primăriei, sunt brusc orbi și surzi cu toții, dar las că vin alegeri...

Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”

Popică Suciu

26.06.2026

Las că vin alegerile hienelor ! Vă vedem atunci haită PSD !

Deputatul Daniel Suciu, către PNL: "Iar v-ați sucit și veniți cu Siegfried. Mama ei de seriozitate!"

Acest site folosește cookies

Alegeți care tipuri de cookies să fie utilizate; site-ul folosește cookies pentru a examina traficul și activitățile utilizatorilor de pe acest web-site, pentru marketing și pentru a oferi funcționalitate de tip social media. Citește mai multe despre cookie-uri

Necesare
Funcționalitate
Analiză
Marketing