Robert Sighiartău, după votul privind trimiterea forțelor SUA în România: "Este în interesul securității noastre și al viitorului nostru"

Plenul reunit al Parlamentului a luat act, miercuri, de două informări din partea președintelui Nicușor Dan cu privire la aprobarea forțelor și mijloacelor Ministerului Afacerilor Interne care sunt trimise la misiuni și operații în afara teritoriului național în anul 2026, respectiv aprobarea intrării și staționării în România a Forței de reacție NATO (Allied Reaction Force/ARF) sau tranzitarea teritoriului național de către aceasta, în scopul pregătirii și/sau desfășurării de operații militare, dacă va fi cazul, în anul 2026.

Camera Deputaților și Senatul au aprobat, în plenul reunit de miercuri, cererea SUA privind dislocarea unor forțe și echipamente militare pe teritoriul României. În urma ședinței CSAT, președintele Nicușor Dan a precizat că este vorba de avioane de realimentare în aer și echipamente de comunicații satelitare, cu caracter defensiv.

Din numărul total 297 de deputați și senatori prezenți 272 au votat „pentru”, 18 „împotrivă, cinci s-au abținut și doi nu au votat.  

"Iranul reprezintă de ani de zile un risc major pentru securitatea regională și pentru lumea liberă. Un regim care urmărește dezvoltarea armelor nucleare care finanțează conflicte și își ține propriul popor în teroare nu poate fi susținut de oamenii care cred în libertate și democrație. Intervenția Statelor Unite are rolul de a opri o amenințare reală și de a proteja securitatea pe termen mediu și lung în regiune.

Este salutara decizia României de a permite folosirea bazei de la Mihail Kogălniceanu ca suport pentru operațiunile americane. Parteneriatul strategic funcționează: SUA se bazează pe România, iar România se bazează pe SUA pentru securitatea și stabilitatea sa", a transmis deputatul PNL Robert Sighiartău.

"În Parlament AUR și așa-zișii „suveraniști” au votat împotrivă. Este un moment de clarificare. Cine este cu parteneriatul euroatlantic și cu libertatea și cine se poziționează împotriva lui. România trebuie să rămână ferm alături de partenerii americani și de lumea liberă. Este în interesul securității noastre și al viitorului nostru", a transmis Robert Sighiartău. 


COMENTARII


CELE MAI CITITE ȘTIRI


ULTIMELE COMENTARII

Marceluș - Buzău

24.06.2026

Mare ipocrit și impostor ești Ivane, taică ! Înafară să debitezi nimicuri, badoace goale de limbaj și să fabulezi cât cuprinde, ce îți mai place ție? Ce rușine că ești bistrițean !

Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”

Fagarasan Olimpiu

24.06.2026

E lăudată inițiativa lor. Dar de ce tocmai în Apple app store direct in ios 18, de ce nu sin ios 16... 17.? Sa o folosească doar unii și alții nu? Mulțumesc

AQUABIS lansează aplicația mobilă pentru clienți. Facturile, plățile și transmiterea indexului, direct de pe telefon

Covrig - Mizil

23.06.2026

Unde e tăticu tău Ciolacu, beclenarule ? Vezi că polonezii nu sunt din ăia cu muștar, păcat că nu te cunosc deloc, că ar fi mers mai bine să fie primiți de portarul de la Bălăceanca

Senatorul Cristian Nicula a primit în Parlament o delegație a Consiliului Național al Camerelor Agricole din Polonia

Acest site folosește cookies

Alegeți care tipuri de cookies să fie utilizate; site-ul folosește cookies pentru a examina traficul și activitățile utilizatorilor de pe acest web-site, pentru marketing și pentru a oferi funcționalitate de tip social media. Citește mai multe despre cookie-uri

Necesare
Funcționalitate
Analiză
Marketing