Radu Moldovan: “Nu vom cere niciun fel de funcție, ca să lămuresc oamenii care nu dorm noaptea liniștiți”
Președintele Consiliului Județean Bistrița-Năsăud, Emil Radu Moldovan, a vorbit astăzi, la inaugurarea unui drum județean, despre alianța PSD cu PNL și despre noul guvern. Radu Moldovan spune că, înainte de a vota pentru guvernul cu PNL, s-a consultat cu primarii social-democrați din județ și că majoritatea au fost de acord. Totuși, Radu Moldovan a ținut […]
Președintele Consiliului Județean Bistrița-Năsăud, Emil Radu Moldovan, a vorbit astăzi, la inaugurarea unui drum județean, despre alianța PSD cu PNL și despre noul guvern.
Radu Moldovan spune că, înainte de a vota pentru guvernul cu PNL, s-a consultat cu primarii social-democrați din județ și că majoritatea au fost de acord. Totuși, Radu Moldovan a ținut să precizeze că decizia nu a fost luată cu o majoritate covârșitoare și că mulți primari au fost rezervați.
”PSD a făcut ceea ce trebuia să facă pentru țară. Spre deosebire de partenerii noștri de la PNL, care am văzut că au avut o poziție vocală împotriva acestei alianțe, majoritatea colegilor mei din Bistrița-Năsăud au votat pro o astfel de alianță, și spun majoritatea pentru că n-a fost una covârșitoare, dar a fost o majoritate care m-a mandatat să votez pentru o astfel de alianță. Așa funcționează un partid într-o democrație, dezbatem, analizăm, iar eu n-am făcut altceva decât să respect opinia majorității. Cred că avem și știința și pârghiile necesare să guvernăm pentru români”, a declarat Radu Moldovan.
Radu Moldovan a precizat că, la nivelul județului Bistrița-Năsăud, nu va exista un protocol cu PNL. ”Noi am luat act de decizia colegilor noștri liberali că ei vor în continuare cu USR și, la modul serios, nu-i deranjăm”, a spus Radu Moldovan.
„Nu vom face niciun fel de cerinţă, ca să lămuresc nişte oameni care nu dorm noaptea liniştiţi, adică nu vom cere niciun fel de funcţie pentru această alianţă, nu ne interesează absolut nimic decât ceea ce putem face noi pentru oameni. Am mai spus-o şi o repet, chiar dacă avem viziuni politice profund diferite, colaborarea cu domnul primar Turc a fost una foarte bună, absolut orice tip de rugăminte am adresat Primăriei pentru a putea continua proiectele noastre a avut un răspuns afirmativ şi prompt. De asemenea, colaborarea cu Instituţia Prefectului, condusă de un alt liberal, a fost una, de asemenea, foarte OK”, a declarat preşedintele Radu Moldovan.
„Trebuie să colaborăm pentru centura ocolitoare a municipiului Bistriţa, pentru drumul expres, şi sunt multe alte proiecte pe care trebuie să colaborăm. Din punct de vedere politic, decizia Coaliţiei este la latitudinea organizaţiilor judeţene decizia de a avea un protocol politic local sau de a nu avea. Este o decizie clară care este prins în protocolul naţional. Aceste colaborări politice rămân la latitudinea organizaţiilor judeţene. Noi am luat act de decizia colegilor noştri liberali că ei vor în continuare cu USR-ul şi, la modul serios, nu-i deranjăm”, a declarat preşedintele Radu Moldovan.
în 25.11.2021 ora 16:55:14 Ioan a scris:
Lasă un răspuns
Până în prezent, în județ un singur “bărbat” politic veritabil a ieșit la suprafață: Radu Moldovan. Pe linia de plutire este și primarul Turc. Depinde de dânsul dacă se mai poate ridica, bărbătește. Ceilalți, plevuști și c…e (fără referire la gen).
CELE MAI CITITE ȘTIRI
ULTIMELE COMENTARII
Monica
28.06.2026Săsărmanca, mătușa crizată cu andrele pierdute de nervi aleasă, mult succes spre uitare definitivă hienelor PSD ! Felicitată de big zero impostorul Ivan, mori de râs
la articolul Monica Săsărman, aleasă în funcția de vicepreședinte OFSD la nivel național
Baias Simion
27.06.2026Bună ziua, sunt interesat pentru zona Beclean
la articolul Se fac angajări la Aquabis. Șase posturi disponibile
Class
27.06.2026Oare au avut autorizație de zbor cu drona??
la articolul Un traficant de droguri urmărit internațional a fost prins într-un apartament din Bistrița (VIDEO)
Monica Sasarmana
26.06.2026Se vede profesionalismul și echidistanța presei bistrițene hrănite cu bani PSD, Timp Online nu a suflat o vorbă de aventura imbecilă a acestui trepăduș PSD, la fel nici un comunicat al poliției sau Primăriei, sunt brusc orbi și surzi cu toții, dar las că vin alegeri...
la articolul Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”
COMENTARII