PSD Bistrița-Năsăud: “Vlad Voiculescu trebuie să demisioneze dacă are onoare și principii!”
“O vorbă înțeleaptă din bătrâni spune că dacă vin 3 oameni diferiți și-ți spun că ești beat, trebuie să mergi să te culci!”, a transmis PSD Bistrița-Năsăud, într-un comunicat, prin care îi cere demisia ministrului Sănătății. “PSD, mass-media din România, o serie de specialiști în domeniul sanitar, românii afectați de haosul din Ministerul Sănătății, chiar […]
“O vorbă înțeleaptă din bătrâni spune că dacă vin 3 oameni diferiți și-ți spun că ești beat, trebuie să mergi să te culci!”, a transmis PSD Bistrița-Năsăud, într-un comunicat, prin care îi cere demisia ministrului Sănătății.
“PSD, mass-media din România, o serie de specialiști în domeniul sanitar, românii afectați de haosul din Ministerul Sănătății, chiar și parteneri de guvernare ai USR+ spun public că Vlad Voiculescu trebuie să-și dea demisia!
PSD depune o moțiune simplă împotriva Ministrului Sănătății și oferă cel puțin 10 motive pentru care Vlad Voiculescu trebuie să plece:
– Evacuarea haotică a spitalului Foișor, care a pus în pericol viața pacienților;
– Eșecul creșterii numărului de paturi de ATI, deși avea toate previziunile pentru valul III al pandemiei;
– Harababura din situațiile de raportări zilnice a cazurilor COVID și a testărilor reduse din ultimele luni;
– Încurajarea accesării ilegale a platformei informatice a Registrului Electronic Național de Vaccinare de către un consilier ”onorific” al Ministrului Sănătății și divulgarea de informații neautorizate;
– Sabotarea procesului de vaccinare prin plata întârziată a personalului sanitar care deservesc centrele de vaccinare și aruncarea responsabilității pe un subaltern;
– Scandalul legat de ordinul de ministru privind înmormântările celor decedați de COVID; aruncați goi, precum animalele, în saci de plastic, sigilați, fără slujbe în biserică, fără umanitate și demnitate;
– Încercarea de a subordona politic INSP prin impunerea unui consilier personal a lui Vlad Voiculescu la conducerea instituției;
– Inexistența unui plan coerent privind accesul la tratament și intervenții chirurgicale al pacienților cu alte patologii, multe dintre ele cronice;
– Încălcarea repetată a regulilor de combatere a pandemiei impuse populației. Ministrul Sănătății este un exemplu de nerespectare a măsurilor de sănătate publică, dovedind iresponsabilitate, lipsă de asumare și alimentând neîncrederea populației în sistemul de sănătate;
- Indiferent însă de rezultatul moțiunii, responsabilitatea deplină aparține Coaliției PNL-USRPLUS-UDMR, în special premierului Cîțu, dar și președintelui Iohannis. Niciunul nu se poate ascunde. Sunt și vor continua să fie responsabili pentru fiecare eșec al lui Voiculescu, pentru morții și suferința pe care decizii sale absurde vor continua să le provoace, dacă se vor dezice de el și nu-l vor demite”, a transmis PSD Bistrița-Năsăud, într-un comunicat.
CELE MAI CITITE ȘTIRI
ULTIMELE COMENTARII
Șofer -Șincai
25.06.2026Cretinul ăsta mincinos nu dă prioritate autobuzului, el e șeful, de fapt un lacheu PSD de doi lei
la articolul Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”
Burduhos Ana valeria
24.06.2026Cum fac aplicatia
la articolul AQUABIS lansează aplicația mobilă pentru clienți. Facturile, plățile și transmiterea indexului, direct de pe telefon
Marceluș - Buzău
24.06.2026Mare ipocrit și impostor ești Ivane, taică ! Înafară să debitezi nimicuri, badoace goale de limbaj și să fabulezi cât cuprinde, ce îți mai place ție? Ce rușine că ești bistrițean !
la articolul Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”
Fagarasan Olimpiu
24.06.2026E lăudată inițiativa lor. Dar de ce tocmai în Apple app store direct in ios 18, de ce nu sin ios 16... 17.? Sa o folosească doar unii și alții nu? Mulțumesc
la articolul AQUABIS lansează aplicația mobilă pentru clienți. Facturile, plățile și transmiterea indexului, direct de pe telefon
COMENTARII