PSD Bistrița-Năsăud: “Coaliția PNL – USRPLUS sau incompetența prin care România riscă să piardă miliarde de euro din fonduri europene!”

“Coaliția PNL – USRPLUS sau incompetența prin care România riscă să piardă miliarde de euro din fonduri europene! Să fie o coincindență între vizita lui Ghinea la Bruxelles și declarațiile Comisiei Europene de ziua următoare în care cerea statelor UE să se concentreze mai mult pe calitatea planurilor de relansare? Să fie o coincidență în […]

“Coaliția PNL – USRPLUS sau incompetența prin care România riscă să piardă miliarde de euro din fonduri europene! Să fie o coincindență între vizita lui Ghinea la Bruxelles și declarațiile Comisiei Europene de ziua următoare în care cerea statelor UE să se concentreze mai mult pe calitatea planurilor de relansare? Să fie o coincidență în convocarea președintelui Iohannis a celor responsabili de depunerea Planului Naţional de Redresare şi Rezilienţă (PNRR) la Comisia Europeană cu 4 zile înainte de termenul limită, care este finalul lunii aprilie?

Să fie o coincidență declarațiile lui Barna despre tăierea finanțărilor pe fonduri europene pentru irigații și că sunt probleme mari cu proiectele depuse pentru transport și sănătate?

‼️ Coaliția PNL – USRPLUS riscă să piardă miliarde de euro din fonduri europene pentru că:

  • PNRR nu este corelat cu finanțările din celelalte fonduri europene – fiind o condiție impusă, riscăm un blocaj al tuturor fondurilor europene, ceea ce în primă instanță va însemna 2021 și 2022 ani pierduți.
  • Fondul pentru Tranziție Justă (4,4 miliarde Euro) dedicat în principal regiunilor miniere se află de asemenea în blocaj, nefiind finalizate planurile teritoriale pentru tranziție justă.
  • Fondul pentru Modernizare (6,7 miliarde euro) se află și el în blocaj: ministerul Energiei ar fi trebuit să lanseze până acum ghidurile de finanțare, astfel încât până pe 1 iunie 2021 să transmită la Bruxelles proiectele. Din nou, anul 2021 este pierdut, următorul termen de depunere a proiectelor fiind noiembrie 2021″, a transmis PSD Bistrița-Năsăud, într-un comunicat de presă.

“Și asta se întâmplă din cauză că PNL a tratat Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă ca o platformă electorală și nu ca un obiectiv strategic de relansare a sectoarelor grav afectate de pandemie așa cum cerea Uniunea Europenă!”, a transmis PSD Bistrița-Năsăud.

COMENTARII

B-

în 23.04.2021 ora 13:50:57 Balan Marius -Horea a scris:

Lasă un răspuns

Ce guitati voi aici este demn de Romania TV si privitorii sai fara prea multe aptitudini . Presedintele IOHANNIS a explicat clar cum stau treburile si va anunt ca sunteti doar niste raspandaci de stiri false. Romania nu va pierde nici un Euro. Este vorba de niste corecturi. Pe cine prostiti tovarasi ? Mereti numa si va spovediti lasati stirile alarmiste .


CELE MAI CITITE ȘTIRI


ULTIMELE COMENTARII

Șofer -Șincai

25.06.2026

Cretinul ăsta mincinos nu dă prioritate autobuzului, el e șeful, de fapt un lacheu PSD de doi lei

Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”

Marceluș - Buzău

24.06.2026

Mare ipocrit și impostor ești Ivane, taică ! Înafară să debitezi nimicuri, badoace goale de limbaj și să fabulezi cât cuprinde, ce îți mai place ție? Ce rușine că ești bistrițean !

Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”

Fagarasan Olimpiu

24.06.2026

E lăudată inițiativa lor. Dar de ce tocmai în Apple app store direct in ios 18, de ce nu sin ios 16... 17.? Sa o folosească doar unii și alții nu? Mulțumesc

AQUABIS lansează aplicația mobilă pentru clienți. Facturile, plățile și transmiterea indexului, direct de pe telefon

Acest site folosește cookies

Alegeți care tipuri de cookies să fie utilizate; site-ul folosește cookies pentru a examina traficul și activitățile utilizatorilor de pe acest web-site, pentru marketing și pentru a oferi funcționalitate de tip social media. Citește mai multe despre cookie-uri

Necesare
Funcționalitate
Analiză
Marketing