Proiecte importante, finalizate de Consiliul Județean: DJ 154 D Domnești – Nețeni – Albeștii Bistriței și podul de la Domnești (FOTO)
Drumul Județean 154 D Domnești – Nețeni – Albeștii Bistriței (7,54 km) și podul de la Domnești au fost astăzi inaugurate.
La eveniment a fost prezent președintele Consiliului Județean, Radu Moldovan, prefectul Teofil Cioarbă vicepreședintele CJ BN, Cristian Cârlig, reprezentanții firmei constructoare, primarii comunelor limitrofe drumului județean: Romeo Florian, Lechința, Ioan Cira, Monor, Ionuț Cifor, Șieu, Mihai Ivan, Șieuț, Vasile Vermeșan, Galații Bistriței și Horia Petruț, Mărișelu.
Ce s-a realizat concret:
- Drum modernizat de 7,54 km, cu două benzi de circulație (6 m lățime)
- Lucrări de consolidare și drenaj, pentru durabilitate pe termen lung
- 36 accese la proprietăți, 24 podețe, 840 m de parapeți metalici și 65 indicatoare rutiere
- Sistem complet de colectare a apelor pluviale și marcaje rutiere pe 20 km
- Podul nou de la Domnești, cu două benzi (7,8 m lățime), trotuar pietonal și structură din grinzi prefabricate de beton – pentru un trafic sigur și fluent.
RADU MOLDOVAN, președinte Consiliul JUdețean BN: ” Încă un obiectiv de investiție finalizat! Este vorba de Drumul Județean 154D Domnești – Nețeni – Albeștii Bistriței (7,54 km) și podul de la Domnești. O investiție finanțată din PNDL și bugetul local al Consiliului Județean. Continuăm să investim și să lucrăm împreună pentru a construi un județ mai conectat, mai sigur și mai apropiat de nevoile reale ale oamenilor!”
GALERIE FOTO
CELE MAI CITITE ȘTIRI
ULTIMELE COMENTARII
Pula din deal.
30.05.2026Unde Plm e concertul că nu e. iar minții lumea cu știri false.!
la articolul Seară grecească în centrul Bistriței: muzică live și atmosferă mediteraneană sub castani
Radu
28.05.2026In primul rând, este vorba despre listarea la Bursa de valori a unor pachete minoritare din companiile de stat şi nu de vânzarea companiilor de stat profitabile. In al doilea rând, încă din septembrie-2025 Asociația CFA România a realizat și lansat studiul „Listarea l...
Spaniolu
28.05.2026Țuța asta nu e condamnată definitiv cu mamă-sa pentru proxenetism ? Sau e opțională pușcaria? Că nu se mai înțelege nimic din „jurnalismul” de azi
Suciu Bogdan
26.05.2026Rușineeeeeeeee !!!!!!! Nu avem nimic in târgul ăsta , praf și decădere, Caracalul Ardealului, dar pe banii noștri vin hiene PSD și își fac hatârul și poftele... Las că vin alegerile bandiților !
COMENTARII