Probleme grave de mediu pe râul Bistrița. O nouă sesizare la Garda de Mediu (FOTO-VIDEO)

Consilierul municipal USR-PLUS, Nicolae Pavelean, a sesizat o nouă problemă de mediu, pe râul Bistrița. “Iată cum arată unul dintre punctele de deversare ape uzate în râul Bistrița, pe care le-am sesizat încă din data de 31 martie 2021, către Comisariatul Județean Gărda de Mediu BISTRIŢA-NĂSĂUD. După două zile de la sesizarea inițială, am […]

Consilierul municipal USR-PLUS, Nicolae Pavelean, a sesizat o nouă problemă de mediu, pe râul Bistrița.
 
“Iată cum arată unul dintre punctele de deversare ape uzate în râul Bistrița, pe care le-am sesizat încă din data de 31 martie 2021, către Comisariatul Județean Gărda de Mediu BISTRIŢA-NĂSĂUD. După două zile de la sesizarea inițială, am constatat ca au fost unii care au igienizat zona respectivă eliminând toate urmele de contaminare din acea zonă și acoperind cu pământ și pietre. După mai bine de 40 de zile de la acea dată, situația arată la fel de rău ca și înainte, iar din partea Comisariatul Județean Gărda de Mediu BISTRIŢA-NĂSĂUD nu am nici un răspuns”, a transmis Nicolae Pavelean.
 
“Astfel, astăzi, 11 aprilie 2021, m-am simțit nevoit să escaladez această problemă către conducerea Gărzii de Mediu Nationale printr-o nouă sesizare, incluzând și Instituția Prefectului Bistrița-Năsăud spre informare. Sper ca după această nouă sesizare să înceapă să se miște lucrurile cu adevărat. Dacă în buricul târgului, în municipiul Bistrița nu reușim să rezolvăm o astfel de situație, nu vreau să îmi imaginez ce se întâmplă în alte zone pe râul Bistrița, mai ferite de ochii lumii”, a transmis Pavelean.
 

 

Posted by Nicolae Pavelean on Monday, May 10, 2021

Etichetele acestui articol sunt pavelean,usr

COMENTARII


CELE MAI CITITE ȘTIRI


ULTIMELE COMENTARII

Șofer -Șincai

25.06.2026

Cretinul ăsta mincinos nu dă prioritate autobuzului, el e șeful, de fapt un lacheu PSD de doi lei

Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”

Marceluș - Buzău

24.06.2026

Mare ipocrit și impostor ești Ivane, taică ! Înafară să debitezi nimicuri, badoace goale de limbaj și să fabulezi cât cuprinde, ce îți mai place ție? Ce rușine că ești bistrițean !

Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”

Fagarasan Olimpiu

24.06.2026

E lăudată inițiativa lor. Dar de ce tocmai în Apple app store direct in ios 18, de ce nu sin ios 16... 17.? Sa o folosească doar unii și alții nu? Mulțumesc

AQUABIS lansează aplicația mobilă pentru clienți. Facturile, plățile și transmiterea indexului, direct de pe telefon

Acest site folosește cookies

Alegeți care tipuri de cookies să fie utilizate; site-ul folosește cookies pentru a examina traficul și activitățile utilizatorilor de pe acest web-site, pentru marketing și pentru a oferi funcționalitate de tip social media. Citește mai multe despre cookie-uri

Necesare
Funcționalitate
Analiză
Marketing