Primim la redacție. “Cratere” pe DJ 172A, în Nușeni, Beudiu, Strugureni, Bozieș, Rusu de Jos. Apel către autorități (FOTO)

Mai mulți cititorii ai publicației InfoBistrița.ro ne-au semnalat starea proastră a unui sector de drum din Bistrița-Năsăud. Este vorba de DJ 172A, de pe Valea Meleșului. Cetățenii ne-au transmis și mai multe fotografii și spun că drumul are gropi foarte mari, în care șoferii își rup mașinile. “Cele mai periculoase sunt în Rusu de jos, […]

Mai mulți cititorii ai publicației InfoBistrița.ro ne-au semnalat starea proastră a unui sector de drum din Bistrița-Năsăud. Este vorba de DJ 172A, de pe Valea Meleșului. 

Cetățenii ne-au transmis și mai multe fotografii și spun că drumul are gropi foarte mari, în care șoferii își rup mașinile. 

“Cele mai periculoase sunt în Rusu de jos, dar pe tot traseul apar altele noi și se degradează pe zi ce trece, în anumite puncte. Cele din Rusu de Jos sunt cele mai parșive, chiar într-o curbă. Cei care nu cunosc, au de mers la service să își schimbe telescoapele. Sunt porțiuni în Nușeni, Beudiu, Strugureni, Bozieș și Rusu de Jos”, ne-a transmis Daniel, un cetățean care cere, în numele locuitorilor din zonă, ajutorul autorităților județene, pentru a se repara drumul respectiv.

“Drumul este practic, la această oră, un dezastru total în anumite puncte. Pur si simplu sunt în anumite locuri niste gropi foarte mari. Știu ca nu se va reabilita foarte curând, dar măcar să se astupe niște gropi. Doar Consiliul Județean poate interveni”, ne-a mai spus acesta. 
 
UPDATE: “Tronsonul DJ 172 A Beclean-Chiochiș (26km) a fost inclus în planul de modernizare și asfaltare. Din păcate, acesta a fost în contestație. În momentul de față, am pus în aplicare decizia Curții de Apel Cluj și suntem în faza de reevaluare a ofertelor.
Sperăm ca în cel mai scurt timp să avem desemnat un constructor și să putem demara, așa cum ne-am propus, lucrările de modernizare și pe acest tronson”, a transmis Mihaela Ivan, purtătorul de cuvânt al Consiliului Județean Bistrița-Năsăud. 
 

COMENTARII

PM

în 07.04.2021 ora 08:23:46 Pop Marius a scris:

Lasă un răspuns

CJ Bistrița doarme, și noi ne rupem mașinile am cheltuit o grămadă de bani pe piese bucșe, telescoape, arcuri, nouă cine ne decontează bani pe piese? Bine că plătim taxe și impozite, să le fie rușine facem naveta zilnic sint zeci de mașini care circulă zilnic, este un drum foarte circulat, am să mă apuc de plantat pomi în gropi, poate așa o să îi trezesc.


CELE MAI CITITE ȘTIRI


ULTIMELE COMENTARII

Monica Sasarmana

26.06.2026

Se vede profesionalismul și echidistanța presei bistrițene hrănite cu bani PSD, Timp Online nu a suflat o vorbă de aventura imbecilă a acestui trepăduș PSD, la fel nici un comunicat al poliției sau Primăriei, sunt brusc orbi și surzi cu toții, dar las că vin alegeri...

Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”

Popică Suciu

26.06.2026

Las că vin alegerile hienelor ! Vă vedem atunci haită PSD !

Deputatul Daniel Suciu, către PNL: "Iar v-ați sucit și veniți cu Siegfried. Mama ei de seriozitate!"

Șofer -Șincai

25.06.2026

Cretinul ăsta mincinos nu dă prioritate autobuzului, el e șeful, de fapt un lacheu PSD de doi lei

Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”

Acest site folosește cookies

Alegeți care tipuri de cookies să fie utilizate; site-ul folosește cookies pentru a examina traficul și activitățile utilizatorilor de pe acest web-site, pentru marketing și pentru a oferi funcționalitate de tip social media. Citește mai multe despre cookie-uri

Necesare
Funcționalitate
Analiză
Marketing