Primarul Ioan Turc s-a întâlnit cu reprezentanții asociației „Bistrița Civică”. Discuții despre registrul spațiilor verzi

“Alături de viceprimarul Călin Stan și de administratorul public Ioan Peteleu, azi am avut o întrevedere cu domnii Adrian Florin Chereji și Marius Bălan din partea asociației „Bistrița Civică”. S-au discutat aspecte concrete privind modernizarea municipiului cu o abordare ecologică, cuprinsă deja în proiectele de regenerare urbană pe care le derulăm, care să excludă tendințele […]

“Alături de viceprimarul Călin Stan și de administratorul public Ioan Peteleu, azi am avut o întrevedere cu domnii Adrian Florin Chereji și Marius Bălan din partea asociației „Bistrița Civică”. S-au discutat aspecte concrete privind modernizarea municipiului cu o abordare ecologică, cuprinsă deja în proiectele de regenerare urbană pe care le derulăm, care să excludă tendințele de mineralizare a perimetrelor citadine”, a anunțat primarul Bistriței, Ioan Turc.
 
Fostul primar Florin Chereji a reluat observațiile asupra Registrului Spațiilor Verzi, prost întocmit de vechea administrație și, deocamdată, inutilizabil. Exemplul cel mai elocvent e comparația între arena din curtea Colegiului Național „Liviu Rebreanu”, prinsă în acest registru, și stadionul „Jean Pădureanu”, care nu figurează deloc, probabil cu intenția eliberării zonei pentru construcții imobiliare. Interlocutorii mei și-au reînnoit disponibilitatea de a remedia, într-un timp scurt, toate neconformitățile identificate în acest adevărat „Cadastru Verde”, pentru a fi cu adevărat util cetățenilor Bistriței.
 
“Domnul Marius Bălan a insistat în legătură cu importanța arborilor de pe aliniamentul stradal, care trebuie protejați sau relocați în cazul unor mari lucrări edilitare, dar există și un deficit care trebuie compensat rapid cu replantări în alveole care să permită supraviețuirea copacilor. Multe alte propuneri și observații mi-au fost înmânate în scris și urmează a fi analizate pentru a găsi cele mai bune soluții, fiind convins că buna credință și experiența domnilor Chereji și Bălan în problematici eco trebuie să fie de folos pentru toți concitadinii noștri”, spune Ioan Turc.

COMENTARII

Mi

în 04.06.2021 ora 22:06:27 Mircea a scris:

Lasă un răspuns

Potrivit Legii nr.24/2007 privind reglementarea şi administrarea spaţiilor verzi din intravilanul localităţilor, cu modificările şi completările ulterioare, administraţia publică locală este obligată să ţină evidenţa spaţiilor verzi de pe teritoriul unităţii administrative prin realizarea registrului spaţiilor verzi.
Registrul Spaţilor Verzi este un sistem informatic de înregistrare şi evidenţă a spaţiilor verzi inventariate pe teritoriul localitătii respective, cuprinzând:
1.Spaţiile verzi aflate în domeniul public: parcuri, grădini, scuaruri, baze sportive, spaţiile verzi din cadrul ansamblurilor de locuinţe/instituţiilor publice, etc;
2.Arborii izolaţi plantaţi pe aliniamentele arterelor de circulaţie, pe terenurile instituţiilor administraţiei publice, ale instituţiilor de învăţământ public, ale instituţiilor de cultură, ale ansamblurilor de locuinţe, ale lăcaşurilor de cult, ale cimitirelor etc.;
3.Arborii si arbuştii ocrotiţi de lege sau arii protejate.
În oraşul Bistriţa există două arii protejate de interes local si anume: Parcul Municipal Bistriţa si Parcul dendrologic al Colegiului Naţional „Liviu Rebreanu”, ambele declarate ca atare în baza deciziei nr.58/1976 a Consiliului Judeţean şi reconfirmat prin Hotărârea nr.3/1995.
Vezi: https://timponline.ro/ce-arii-protejate-are-bistrita-si-ce-minunatii-asc


CELE MAI CITITE ȘTIRI


ULTIMELE COMENTARII

Monica Sasarmana

26.06.2026

Se vede profesionalismul și echidistanța presei bistrițene hrănite cu bani PSD, Timp Online nu a suflat o vorbă de aventura imbecilă a acestui trepăduș PSD, la fel nici un comunicat al poliției sau Primăriei, sunt brusc orbi și surzi cu toții, dar las că vin alegeri...

Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”

Popică Suciu

26.06.2026

Las că vin alegerile hienelor ! Vă vedem atunci haită PSD !

Deputatul Daniel Suciu, către PNL: "Iar v-ați sucit și veniți cu Siegfried. Mama ei de seriozitate!"

Șofer -Șincai

25.06.2026

Cretinul ăsta mincinos nu dă prioritate autobuzului, el e șeful, de fapt un lacheu PSD de doi lei

Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”

Acest site folosește cookies

Alegeți care tipuri de cookies să fie utilizate; site-ul folosește cookies pentru a examina traficul și activitățile utilizatorilor de pe acest web-site, pentru marketing și pentru a oferi funcționalitate de tip social media. Citește mai multe despre cookie-uri

Necesare
Funcționalitate
Analiză
Marketing