Primarul Gabriel Lazany, despre extinderea și modernizarea centurii:"Mai mult ca sigur, anul viitor vom fi în șantier”

Proiectul de modernizare și extindere la patru benzi a actualei centuri ocolitoare a municipiului Bistrița ar putea intra în execuție anul viitor. Anunțul a fost făcut de primarul Gabriel Lazany, în cadrul unei emisiuni la postul de radio Bistrița FM.

Edilul a explicat că proiectul centurii a intrat deja în faza de obținere a avizelor necesare pentru elaborarea studiului de fezabilitate.

”Proiectul cu centura pot spune că a demarat. În momentul de față suntem în faza de obținere a avizelor pentru studiul de fezabilitate. Astăzi voi merge într-o ședință tehnică la Aquabis pentru obținerea avizului de la Aquabis. Zona de centură are foarte multă rețelistică în ceea ce privește apa și canalul. Avem o întâlnire cu proiectanții de la Cluj, pentru a face o echipă tehnică care să fie permanent, după ce vor începe lucrările, în teren și să monitorizeze tot ceea ce se întâmplă. Am avut deja vizite în teren pentru obținerea avizului de la CFR, pentru că avem și o trecere la nivel cu calea ferată la Strada Lucian Blaga și o trecere cu calea ferată, o cale ferată industrială care merge către Comat. Calea ferată care merge către Rombat va fi desființată. Sunt foarte multe avize de obținut. Sper să le obținem”, a precizat primarul.

După finalizarea etapei de avizare, studiul de fezabilitate va fi depus la Primărie și supus aprobării indicatorilor tehnico-economici, urmând apoi lansarea procedurilor pentru proiectare și execuție.

”Eu sper să meargă lucrurile într-un ritm alert. Deja avem conturat tot ceea ce înseamnă traseu, în mare parte coridorul de expropriere – pentru că sunt zone unde va trebui să apelăm la exproprieri – și, mai mult ca sigur, anul următor vom fi în șantier”, a subliniat edilul.

În paralel, municipalitatea are în vedere și lucrări de întreținere a actualei centuri.

”Legat de lucrările de întreținere a centurii, cu siguranță vom face lucrări de întreținere, pentru că nu înseamnă că ne întoarcem cu spatele la această stradă circulată. Noi am inițiat deja o procedură de achiziție pentru un super utilaj pentru plombarea automatizată, complet automatizată, a gropilor. După ce va veni acel utilaj, ne va fi mult mai ușor. Mai mult decât atât, vom putea face, în premieră pentru Bistrița, plombări pe timp de iarnă, pentru că acel utilaj își prepară mixtura asfaltică până la o temperatură de minus 20 de grade. Adică vom putea lucra și nu vom mai avea gropi peste iarnă, să punem doar umplutură care este aruncată de roți și după o zi-două suntem iarăși cu groapa la fel. Cel mai probabil, știu că termenul de depunere a ofertelor este parcă în 7 mai. Până se finalizează procedura, termenul de livrare este un pic mai lung, pentru că este un utilaj mai deosebit, dar sper ca până în toamnă să-l avem. Până atunci vom lucra pe metodele clasice, tradiționale, cu asfalt cald, venit după aceea cu toate utilajele – talpă vibrantă, motocompresor, cu tot ceea ce trebuie”, a completat Gabriel Lazany.

Totodată, edilul a vorbit și despre proiectele de realizarea a patru pasaje rutiere – trei pe Calea Moldovei și unul în cartierul Viișoara, în intersecția din zona stației Petrom. În ceea ce privește aceste pasaje, ele se află în procedură de achiziție publică, iar pentru trei dintre obiective a fost desemnat deja ofertantul câștigător. Procedura este însă în etapa de contestații, fiind așteptate deciziile CNSC. Inițial dezvoltate în parteneriat cu CNAIR și finanțate prin PNRR, proiectele au fost ulterior transferate către Ministerul Transporturilor, fiind incluse în Programul Național de Transport, finanțat din fonduri europene.


COMENTARII


CELE MAI CITITE ȘTIRI


ULTIMELE COMENTARII

Monica

28.06.2026

Săsărmanca, mătușa crizată cu andrele pierdute de nervi aleasă, mult succes spre uitare definitivă hienelor PSD ! Felicitată de big zero impostorul Ivan, mori de râs

Monica Săsărman, aleasă în funcția de vicepreședinte OFSD la nivel național

Baias Simion

27.06.2026

Bună ziua, sunt interesat pentru zona Beclean

Se fac angajări la Aquabis. Șase posturi disponibile

Class

27.06.2026

Monica Sasarmana

26.06.2026

Se vede profesionalismul și echidistanța presei bistrițene hrănite cu bani PSD, Timp Online nu a suflat o vorbă de aventura imbecilă a acestui trepăduș PSD, la fel nici un comunicat al poliției sau Primăriei, sunt brusc orbi și surzi cu toții, dar las că vin alegeri...

Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”

Acest site folosește cookies

Alegeți care tipuri de cookies să fie utilizate; site-ul folosește cookies pentru a examina traficul și activitățile utilizatorilor de pe acest web-site, pentru marketing și pentru a oferi funcționalitate de tip social media. Citește mai multe despre cookie-uri

Necesare
Funcționalitate
Analiză
Marketing