Primăria Bistrița va susține financiar Spitalul Județean. Ce investiții anunță Ioan Turc
Anunțul l-a făcut chiar edilul Bistriței, Ioan Turc în timpul ultimei ședințe de consiliu municipal, el informând oficial consilierii locali asupra încheierii unui acord de parteneriat cu SJU Bistrița, acord prin intermediul căruia , de la bugetul local se vor face investiții necesare SJU. Ioan Turc a confrmat faptul că a avut o discuție cu […]
Anunțul l-a făcut chiar edilul Bistriței, Ioan Turc în timpul ultimei ședințe de consiliu municipal, el informând oficial consilierii locali asupra încheierii unui acord de parteneriat cu SJU Bistrița, acord prin intermediul căruia , de la bugetul local se vor face investiții necesare SJU. Ioan Turc a confrmat faptul că a avut o discuție cu președintele Consiliului Județean B-N, Radu Moldovan dar și cu Gabriel Lazany, în vederea încheierii unui acord de parteneriat, acord prin care Primăria municipiului Bistrița să susțină Spitalul Județean de Urgență Bistrița printr-o serie de investiții. Altfel, Ioan Turc a dat și o replică consilierului municipal Augusta Săsărman, care a depus un proiect de hotărâre prin care propunea ca suma de 150.000 de lei din cei 500.000 de lei alocați pentru manifestări culturale să fie redirecționată pentru secțiunea de sănătate.
IOAN TURC: ”O să vă punem la dispoziție documentul, pentru că el va fi supus votului Consiliului Local. Cel mai probabil, municipalitatea va suporta costul modernizării unor secții. Vom merge pe un gen de acord-cadru pentru o perioadă de câțiva ani de zile. Sănătatea nu e proprietatea nimănui. E ceva de interes public, așa că i-am spus și domnului Radu Moldovan că aceste lucruri nu trebuie să devină câmp propagandistic pentru nimeni.”
Turc le-a reamintit consilierilor PSD că în timpul celor 12 ani de adminstrație PSD, consiliul municipal nu a finanțat cu niciun leu activitatea SJU Bistrița: ”Atunci când partidul dumneavoastră a avut primar, viceprimar și majoritate în Consiliul Local nu a finanțat cu niciun leu activitatea Spitalului Județean de Urgență Bistrița. Între timp, după ce noua administrație și-a preluat atribuțiile, am făcut anumite lucruri. Să ne amintim de terenul de pe strada Grănicerilor pe care l-am cedat spitalului pentru anumite investiții. Dacă considerați că este important, continui prin a vă spune că, în regim de urgență, vom amenaja o parcare la Spitalul Județean, deci vom suporta costul amenajării unei parcări, în așa fel încât un număr de câteva zeci de locuri de parcare să poată fi puse la dispoziția personalului medical și a vizitatorilor” a concluzionat edilul Bistriței.
CELE MAI CITITE ȘTIRI
ULTIMELE COMENTARII
Burduhos Ana valeria
24.06.2026Cum fac aplicatia
la articolul AQUABIS lansează aplicația mobilă pentru clienți. Facturile, plățile și transmiterea indexului, direct de pe telefon
Marceluș - Buzău
24.06.2026Mare ipocrit și impostor ești Ivane, taică ! Înafară să debitezi nimicuri, badoace goale de limbaj și să fabulezi cât cuprinde, ce îți mai place ție? Ce rușine că ești bistrițean !
la articolul Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”
Fagarasan Olimpiu
24.06.2026E lăudată inițiativa lor. Dar de ce tocmai în Apple app store direct in ios 18, de ce nu sin ios 16... 17.? Sa o folosească doar unii și alții nu? Mulțumesc
la articolul AQUABIS lansează aplicația mobilă pentru clienți. Facturile, plățile și transmiterea indexului, direct de pe telefon
Covrig - Mizil
23.06.2026Unde e tăticu tău Ciolacu, beclenarule ? Vezi că polonezii nu sunt din ăia cu muștar, păcat că nu te cunosc deloc, că ar fi mers mai bine să fie primiți de portarul de la Bălăceanca
la articolul Senatorul Cristian Nicula a primit în Parlament o delegație a Consiliului Național al Camerelor Agricole din Polonia
COMENTARII