Primăria Bistrița va deconta o parte din costul terapiilor pentru recuperea copiilor cu autism
Primăria Bistrița va deconta o parte din costul terapiilor pentru recuperea copiilor cu autism prin intermediul unor vouchere lunare în valoare de 500 de lei.
Această măsură va veni în sprijinul părinților ai căror copii se confruntă cu tulburări din spectrul autist. Aceștia au nevoie de circa 40 de ore de terapie lunar, iar voucherul acoperă achitarea a maxim 6 ore de terapie din totalul lunar necesar.
Direcția de Asistență Socială a Primăriei Bistrița are în evidență și în plată 1.269 de persoane cu handicap grav, dintre care 236 beneficiază de asistent personal angajat de Primăria Bistrița. 167 de minori cu afecțiuni fizice, psihice și asociate sunt în evidența instituției.
CELE MAI CITITE ȘTIRI
Accident rutier! A rupt un stâlp cu mașina
24.05.2026
ULTIMELE COMENTARII
Suciu Bogdan
26.05.2026Rușineeeeeeeee !!!!!!! Nu avem nimic in târgul ăsta , praf și decădere, Caracalul Ardealului, dar pe banii noștri vin hiene PSD și își fac hatârul și poftele... Las că vin alegerile bandiților !
Alexandra
26.05.2026Karacsony
la articolul 12 noi locuințe ANL de serviciu au fost finalizate în Bistrița (FOTO)
Ale
26.05.2026Karacsony
la articolul 12 noi locuințe ANL de serviciu au fost finalizate în Bistrița (FOTO)
Mihai V
25.05.2026Lingăul face ce știe mai bine, linge șefu, rușineeee bă pe banii noștri
la articolul Gabriel Lazany, după titlul Gloriei: “Radu Moldovan, omul fără de care povestea Gloria nu ar fi existat”
COMENTARII