Primăria Bistrița face parcări în Piața Independenței Nord

Primăria Bistrița intenționează să creeze locuri de parcare pe o parte din suprafața din Piața Independenței Nord. Un proiect de hotărâre privind aprobarea trecerii din domeniul public în domeniul privat al municipiului Bistriţa a suprafetei de 955 mp din Piata Independentei Nord, situată în strada Impăratul Traian nr.55A, ca urmare a dezafectării partiale de la […]

Primăria Bistrița intenționează să creeze locuri de parcare pe o parte din suprafața din Piața Independenței Nord. Un proiect de hotărâre privind aprobarea trecerii din domeniul public în domeniul privat al municipiului Bistriţa a suprafetei de 955 mp din Piata Independentei Nord, situată în strada Impăratul Traian nr.55A, ca urmare a dezafectării partiale de la uzul și utilitatea publică, va fi supus votul Consiliului Local din ședința de luni, 7 iunie.

“Ca urmare a faptului că în prezent Piaţa Independenţei Nord este ocupată în proporţie de 30%, interesul comercial nefiind unul deosebit, precum si faptul că locurile de parcare din perimetrul pieţei sunt limitate, cererile suplimentării locurilor de parcare fiind tot mai multe, se impune adoptarea prezentei reglementări, ce vine în sprijinul adaptării nevoilor reale şi specifice municipiului Bistriţa.

În consecinţă, oportunitatea şi necesitatea acestei reglementări vizeaza amenajarea unei parcări, cu un număr considerabil de locuri de parcare care să suplinească lipsa locurilor de parcare şi să asigure fluenţa traficului”, motivează administrația locală. Ideea a fost prezentantă de primarul Ioan Turc, la începutul acestui an.

“Este important a se menţiona şi faptul că Municipiul Bistrita derulează proiectul “Regenerare urbana a zonei Independentei Nord” în cadrul căruia se va regasi si Piata Independentei Nord. Drept urmare, proiectul hotărârii propune  trecerea din domeniul public al municipiului Bistriţa în domeniul privat al municipiului Bistriţa a  955 mp (7 tronsoane) din 1338,26 mp (10 tronsoane) a contructiei totale acoperite din Piaţa Independenţei Nord in vederea  demolării, casării si valorificării, conform legii, ca urmare a dezafectării parţiale de la uzul si utilitatea publică, restul suprafetei acoperite de 383,26 mp (3 tronsoane) ramânând în domeniul public, precum şi demolarea parţială a construcţiei existente si amenajarea unei parcări”, se mai arată în motivare.

COMENTARII


CELE MAI CITITE ȘTIRI


ULTIMELE COMENTARII

Class

27.06.2026

Monica Sasarmana

26.06.2026

Se vede profesionalismul și echidistanța presei bistrițene hrănite cu bani PSD, Timp Online nu a suflat o vorbă de aventura imbecilă a acestui trepăduș PSD, la fel nici un comunicat al poliției sau Primăriei, sunt brusc orbi și surzi cu toții, dar las că vin alegeri...

Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”

Popică Suciu

26.06.2026

Las că vin alegerile hienelor ! Vă vedem atunci haită PSD !

Deputatul Daniel Suciu, către PNL: "Iar v-ați sucit și veniți cu Siegfried. Mama ei de seriozitate!"

Șofer -Șincai

25.06.2026

Cretinul ăsta mincinos nu dă prioritate autobuzului, el e șeful, de fapt un lacheu PSD de doi lei

Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”

Acest site folosește cookies

Alegeți care tipuri de cookies să fie utilizate; site-ul folosește cookies pentru a examina traficul și activitățile utilizatorilor de pe acest web-site, pentru marketing și pentru a oferi funcționalitate de tip social media. Citește mai multe despre cookie-uri

Necesare
Funcționalitate
Analiză
Marketing