Primăria Bistrița face parcări în Piața Independenței Nord
Primăria Bistrița intenționează să creeze locuri de parcare pe o parte din suprafața din Piața Independenței Nord. Un proiect de hotărâre privind aprobarea trecerii din domeniul public în domeniul privat al municipiului Bistriţa a suprafetei de 955 mp din Piata Independentei Nord, situată în strada Impăratul Traian nr.55A, ca urmare a dezafectării partiale de la […]
Primăria Bistrița intenționează să creeze locuri de parcare pe o parte din suprafața din Piața Independenței Nord. Un proiect de hotărâre privind aprobarea trecerii din domeniul public în domeniul privat al municipiului Bistriţa a suprafetei de 955 mp din Piata Independentei Nord, situată în strada Impăratul Traian nr.55A, ca urmare a dezafectării partiale de la uzul și utilitatea publică, va fi supus votul Consiliului Local din ședința de luni, 7 iunie.
“Ca urmare a faptului că în prezent Piaţa Independenţei Nord este ocupată în proporţie de 30%, interesul comercial nefiind unul deosebit, precum si faptul că locurile de parcare din perimetrul pieţei sunt limitate, cererile suplimentării locurilor de parcare fiind tot mai multe, se impune adoptarea prezentei reglementări, ce vine în sprijinul adaptării nevoilor reale şi specifice municipiului Bistriţa.
În consecinţă, oportunitatea şi necesitatea acestei reglementări vizeaza amenajarea unei parcări, cu un număr considerabil de locuri de parcare care să suplinească lipsa locurilor de parcare şi să asigure fluenţa traficului”, motivează administrația locală. Ideea a fost prezentantă de primarul Ioan Turc, la începutul acestui an.
“Este important a se menţiona şi faptul că Municipiul Bistrita derulează proiectul “Regenerare urbana a zonei Independentei Nord” în cadrul căruia se va regasi si Piata Independentei Nord. Drept urmare, proiectul hotărârii propune trecerea din domeniul public al municipiului Bistriţa în domeniul privat al municipiului Bistriţa a 955 mp (7 tronsoane) din 1338,26 mp (10 tronsoane) a contructiei totale acoperite din Piaţa Independenţei Nord in vederea demolării, casării si valorificării, conform legii, ca urmare a dezafectării parţiale de la uzul si utilitatea publică, restul suprafetei acoperite de 383,26 mp (3 tronsoane) ramânând în domeniul public, precum şi demolarea parţială a construcţiei existente si amenajarea unei parcări”, se mai arată în motivare.
CELE MAI CITITE ȘTIRI
ULTIMELE COMENTARII
Class
27.06.2026Oare au avut autorizație de zbor cu drona??
la articolul Un traficant de droguri urmărit internațional a fost prins într-un apartament din Bistrița (VIDEO)
Monica Sasarmana
26.06.2026Se vede profesionalismul și echidistanța presei bistrițene hrănite cu bani PSD, Timp Online nu a suflat o vorbă de aventura imbecilă a acestui trepăduș PSD, la fel nici un comunicat al poliției sau Primăriei, sunt brusc orbi și surzi cu toții, dar las că vin alegeri...
la articolul Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”
Popică Suciu
26.06.2026Las că vin alegerile hienelor ! Vă vedem atunci haită PSD !
la articolul Deputatul Daniel Suciu, către PNL: "Iar v-ați sucit și veniți cu Siegfried. Mama ei de seriozitate!"
Șofer -Șincai
25.06.2026Cretinul ăsta mincinos nu dă prioritate autobuzului, el e șeful, de fapt un lacheu PSD de doi lei
la articolul Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”
COMENTARII