Primăria Bistrița a preluat vechiul cinema “23 August” (FOTO)

“Împreună cu conducerea RADEF RomâniaFilm, astăzi am parafat preluarea de către municipalitate a sălii de spectacol „Bulevard”, vechiul cinematograf („Omnia” / “23 August”)”, a anunțat Ioan Turc. Clădirea de pe Bulevardul Republicii, nr. 39, aflată de decenii într-o stare avansată de degradare, va fi supusă unei expertize, pentru a putea fi reabilitată sau reconstruită din […]

“Împreună cu conducerea RADEF RomâniaFilm, astăzi am parafat preluarea de către municipalitate a sălii de spectacol „Bulevard”, vechiul cinematograf („Omnia” / “23 August”)”, a anunțat Ioan Turc.
Clădirea de pe Bulevardul Republicii, nr. 39, aflată de decenii într-o stare avansată de degradare, va fi supusă unei expertize, pentru a putea fi reabilitată sau reconstruită din temelii, primind apoi ca destinație găzduirea unor activități culturale, cum ar fi reprezentații teatrale, proiecții cinematografice, concerte sau teatru de păpuși.
“Vom anunța fiecare pas important al acestui demers administrativ, menit să salveze un edificiu ce încă păstrează un stil arhitectonic aparte pentru Bistrița de la începutul secolului trecut” a mai transmis Ioan Turc.
 

Etichetele acestui articol sunt Ioan Turc

COMENTARII

B-

în 14.01.2022 ora 14:06:59 Balan Marius -Horea- a scris:

Lasă un răspuns

Ca si fost diriginte de santier pe proprietati private (. ca am experienta inclusiv la case de 110 ani pe planseu de rezistenta) va spun clar ca peretele fatadei nu trebuie demolat .Am facut ceva case si le-am modernizat la viata mea si stiu ce vorbesc.
Daca primarul cumpara casa Ioan Zidarul de pe Pietonal si se invarte si se suceste sa mai cumpere si fosta Biblioteca Jud. de pe Garii va ramane un erou pt. noi adevaratii bistriteni care stim sa iubim ce este de valoare in orasul acesta.
Si cele trei cladiri ale fostului Spital de pe Independentei pot fi rascumparate cu mult tact de la Miss Grup sa revina in folosul comunitatii.
Hai domnule Primar ca se poate! CURAJ !


CELE MAI CITITE ȘTIRI


ULTIMELE COMENTARII

Marceluș - Buzău

24.06.2026

Mare ipocrit și impostor ești Ivane, taică ! Înafară să debitezi nimicuri, badoace goale de limbaj și să fabulezi cât cuprinde, ce îți mai place ție? Ce rușine că ești bistrițean !

Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”

Fagarasan Olimpiu

24.06.2026

E lăudată inițiativa lor. Dar de ce tocmai în Apple app store direct in ios 18, de ce nu sin ios 16... 17.? Sa o folosească doar unii și alții nu? Mulțumesc

AQUABIS lansează aplicația mobilă pentru clienți. Facturile, plățile și transmiterea indexului, direct de pe telefon

Covrig - Mizil

23.06.2026

Unde e tăticu tău Ciolacu, beclenarule ? Vezi că polonezii nu sunt din ăia cu muștar, păcat că nu te cunosc deloc, că ar fi mers mai bine să fie primiți de portarul de la Bălăceanca

Senatorul Cristian Nicula a primit în Parlament o delegație a Consiliului Național al Camerelor Agricole din Polonia

Acest site folosește cookies

Alegeți care tipuri de cookies să fie utilizate; site-ul folosește cookies pentru a examina traficul și activitățile utilizatorilor de pe acest web-site, pentru marketing și pentru a oferi funcționalitate de tip social media. Citește mai multe despre cookie-uri

Necesare
Funcționalitate
Analiză
Marketing