Preoții din Protopopiatul Năsăud au făcut o donație importantă pentru Spitalul Orășenesc Năsăud
În plină criză sanitară, preoții din Protopopiatul Năsăud s-au mobilizat pentru a oferi un ajutor important pentru comunitate. Ajutorul vine pentru spitalul orășenesc din Năsăud. Astfel, cu binecuvântarea părintelui protopop Ioan Dâmbu, preoții din Protopopiatul Năsăud au donat bani, în sumă totală de 15.000 de lei. Banii vor ajunge la Spitalul Orășenesc “George Trifon” din […]
În plină criză sanitară, preoții din Protopopiatul Năsăud s-au mobilizat pentru a oferi un ajutor important pentru comunitate. Ajutorul vine pentru spitalul orășenesc din Năsăud.
Astfel, cu binecuvântarea părintelui protopop Ioan Dâmbu, preoții din Protopopiatul Năsăud au donat bani, în sumă totală de 15.000 de lei. Banii vor ajunge la Spitalul Orășenesc “George Trifon” din Năsăud.
De la izbucnirea crizei prilejuite de infecțiile cu Coronavirus, Biserica Ortodoxă Română s-a implicat în viața comunitățile, prin mai multe măsuri.
O serie de măsuri s-au luat și în cadrul Mitropoliei Clujului. Arhiepiscopia Ortodoxă a Clujului, prin cele patru cantine sociale pe care le are va oferi în mod gratuit, la cerere, hrană la domiciliu pentru persoanele vârstnice și bolnave, aflate în autoizolare.De asemenea, Arhiepiscopia va pune la dispoziție autorităților publice, pentru cazarea persoanelor în carantină, Centrul Misionar Social „Ioan Bunea” din Sângeorz Băi, cu o capacitate de 70 de locuri, iar la nevoie spațiile de cazare de la Mânăstirea Parva (Jud. Bistrița-Năsăud) – 200 de locuri și Mănăstirea Piatra Craiului (Jud. Cluj) – 70 de locuri.
Preoții, împreună cu membrii organismelor parohiale se vor implica în sprijinirea persoanelor aflate în autoizolare, de pe raza parohiilor lor, le vor oferi hrană la domiciliu și, în măsura posibilităților și asistența spirituală de care aceștia au nevoie.
Cantinele sociale implicate în această campanie sunt:
Cantina „Sfântul Arhidiacon Ștefan” (Cluj-Napoca, Str. Aleea Moldoveanu nr. 3; tel: 0733070590)
Cantina parohiei „Sfânta Treime” (Cluj-Napoca, Str. Bisericii Ortodoxe nr. 10; tel: 0723690203)
Cantina „Sfânta Mc. Filofteia” (Bistrița, Piața Unirii nr. 9; tel: 0749404795)
Cantina Fundației „Protopop Aurel Munteanu” (Huedin, Str. Protopop Aurel Munteanu nr. 23; tel: 0364800568; 0748191670).
în 21.03.2020 ora 20:35:01 Onisor a scris:
Lasă un răspuns
Felicitari!
în 20.03.2020 ora 21:58:03 Lulu a scris:
Lasă un răspuns
E ușor să proferezi răul, mult mai greu să faci binele. Uneori nici nu știm să apreciem binele făcut de ceilalți, pt. că răul din noi nu ne lasă să facem asta.
în 20.03.2020 ora 19:57:23 Un credincios! a scris:
Lasă un răspuns
Impresionant! Din puținii lor bani fac aceste gesturi! Salarii mici, de bugetari. Reușesc să-i gospodărească așa de bine că își fac rapid o casă, cumpără la fel de repede o mașinuță și să se îmbracă în aur! Meritau mai mult să fie directori de bănci! Ha, ha, ha!
CELE MAI CITITE ȘTIRI
ULTIMELE COMENTARII
Monica
28.06.2026Săsărmanca, mătușa crizată cu andrele pierdute de nervi aleasă, mult succes spre uitare definitivă hienelor PSD ! Felicitată de big zero impostorul Ivan, mori de râs
la articolul Monica Săsărman, aleasă în funcția de vicepreședinte OFSD la nivel național
Baias Simion
27.06.2026Bună ziua, sunt interesat pentru zona Beclean
la articolul Se fac angajări la Aquabis. Șase posturi disponibile
Class
27.06.2026Oare au avut autorizație de zbor cu drona??
la articolul Un traficant de droguri urmărit internațional a fost prins într-un apartament din Bistrița (VIDEO)
Monica Sasarmana
26.06.2026Se vede profesionalismul și echidistanța presei bistrițene hrănite cu bani PSD, Timp Online nu a suflat o vorbă de aventura imbecilă a acestui trepăduș PSD, la fel nici un comunicat al poliției sau Primăriei, sunt brusc orbi și surzi cu toții, dar las că vin alegeri...
la articolul Bogdan Ivan: “Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri și de USR”
COMENTARII